Ana Sayfa Urfa Haberleri Sırrı Süreyya Önder'den Urfa Fıkraları

Sırrı Süreyya Önder'den Urfa Fıkraları

Şanlıurfa'da, düzenlenen 'Kürt sorunu ve hükümetin Suriye politikası' paneline konuşmacı olarak Murat Belge, Pelin Batu, Hilal Kaplan, Sırrı Süreyya Önder ve Akın Özçer katıldı.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 14:02
Sırrı Süreyya Önder'den Urfa Fıkraları
Şanlıurfa'da, düzenlenen 'Kürt sorunu ve hükümetin Suriye politikası' paneline konuşmacı olarak Murat Belge, Pelin Batu, Hilal Kaplan, Sırrı Süreyya Önder ve Akın Özçer katıldı.

10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla Şanlıurfa Barosu Devlet Su İşleri (DSİ) Konferans Salonu'ndaki panelin yapıldığı salon tıklım tıklım doldu. Panelin açılışını yapan Şanlıurfa Baro Başkanı Ali Fuat Bucak Türkiye'de insan hakları konusunda son günlerde geri bir adım atıldığını söyledi. Bucak, "Bu geri adıma karşı birçok mücadele veriliyor, adımlar atılıyor. Uludere katliamının birinci yılını anacağız. Halen bir haberyok, halen bir sonuç alınamadı. Hapishaneler ağzına kadar dolu, bir çok seçilmiş insan içerisinde halen daha bir sonuç alınamadı" dedi.

Salonda bulunan Atatürk'ün sözünün gölgesi altında konuştuğunu ifade eden yazar Hilal Kaplan, "Şanlıurfa'ya gelip de insan hakları konusunda konuşmayı mantıklı bulmuyorum. Çünkü burada insan hakları halen ihlal ediliyor" dedi. Müslüman Kürtler ile Müslüman Türkler arasında kardeşlik kapısının kapandığı söyleminin ortalarda dolandığını belirten Hilal Kaplan, "Bir arada yaşama iradesi bağlamında ve şimdiye kadar 30 yıllık süreçte bir iç savaş olmadıysa bu söylem yersizdir. Yıllarca Fırat'ın batısının, Fırat'ın doğusundan haberi yoktu" dedi.

Yazar Murat Belge, 12 Eylül'ün komünizmden Bülent Ersoy konusuna varıncaya dek bir çok noktaya el attığını söyleyerek, "Bu bağlamda ben solcuyum ya da bucuyum demeyerek herkesin insanlık kimliği adı altında insan haklarına sahip çıkması gerekiyor" diye konuştu.

Pelin Batu da kadınların mağdur edildiğini anlatırken, "Kocası, sevgilisi, aşığı, sapığı konusunda kadın çok mağdur. Kadınların ölümlerinde inanılmaz bir yükseliş var. Kadınların insan olmadığı bir toplumda yaşayan bir kadın olarak, kadının altının çizilmesi lazım. Kadınların ülkemizde adı yok. Adı olmayınca insan hakları nerede kaldı" dedi.

DSİ konferans salonundaki panelde konuşmasına konukları Kürtçe selamlayarak başlayan BdpMilletvekili Sırrı Süreyya Önder,Şanlıurfa ile ilgili fıkralar anlatarak salondakileri kahkahalara boğdu. Bdpmilletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelere göndermede bulunan Önder, "Katıldığımız her toplantıdan sonra hakkımızda fezlekeler hazırlanıyor. Bu toplantıdan sonra da hazırlanacaktır. Bu fezlekeler özellikle bizim için olduğundan diğer arkadaşlarımızı rahat olabilirler" diye konuştu.

Anayasanın yeni düzenleme komisyonunda bulunduğunu belirten Önder, "Ancak ironi şuradadır ki ben anayasayı ihlal ettiğim gerekçesiyle 12 yıl hapis yatmıştım" dedi.

"SİYASETİ BIRAKALIM MI?"

Son günlerde "Bdp'li vekillerin siyaset yapmayı bilmedikleri" sözlerinin çok söylediğini belirten Sırrı Süreyya Önder, "Devlet sivil siyasete ne kadar alan açtı da siz bizden hesap soruyorsunuz? Bu sözüm 'Bdp siyaset yapmıyor' diyen herkesedir. Bdp'ye ya da herhangi bir partiye ne kadar alan açıldı da bizim siyaset yapmadığımız konusunda dem vuruyorsunuz. 11 bin 400 partilimiz cezaevinde. Hiç kurda kuşa eyvallah edecek tipler de değil. Ana dilde savunma için hiçbiri ifade vermedi. Bunun yüzde 5'i Filistinhikayesi olsaydı burada zılgıtlarla karşılanırdık. Kürt yapınca hiçbir önemi yok öylemi. Bu hukuksuz mahkemede sanıkla yargıç yer değiştirdi" ifadelerini kullandı.

"DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILMAYACAK"

Bdp'li milletvekilleri hakkında hazırlanan ve onların dokunulmazlığının kaldırılmasını ön gören fezleke konusuna değinen Önder, dokunulmazlıkların kaldırılmayacağını, çünkü Ak Parti'li Kürt milletvekillerinin oy kaybetme korkusuyla buna karşı çıkacaklarını iddia etti.

"KÜRTÇE SEÇMELİ DERSE KÜRT NİYE BAŞVURSUN Kİ?"

Kürtçe seçmeli derse başvurunun beklenenin altında olmasını değerlendiren Bdp Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtlerin Kürtçe derse ihtiyacı olmadığını, asıl Kürtçeyi öğrenmesi gerekenin Türkler olduğunu söyledi. Önder, "Türklere zorunlu olmalıdır ki aynı dili konuşalım. Önemli olan, seçmeli dersi getirmek değil, anadilde eğitim hakkını vermektir" diye konuştu.

"BEN DE TÜRK'ÜM, ALLAH BAŞKA KEDER VERMESİN"

"Türk'ün hassasiyetini her şeyden önce önem veriyorlar. Ben kendimi bildim bileli bu Türk'ün hassasiyeti artıyor, eksiliyor. Habur iptal edildi. Tek seslilik olunca, hep onlar konulunca söylenen normal bir şeymiş gibi geliyor" diyen Önder, "Ben de Türk'üm, Allah başka bir keder vermesin" ifadesini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık