Ana Sayfa Siyaset Sivas Katliamını Unutmadık

Sivas Katliamını Unutmadık

Şanlıurfa Ses Sendikası Şube Binasında Sivas Katliamı ile ilgili Ses Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Çoşkun dün Yaptığı Basın Açıklamasında Şunları Söyledi;

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2011 Pazar 12:17
Sivas Katliamını Unutmadık
GAPHA) - Bu gün 2 Temmuz. 18 yıl önce bu gün Sivas’ta yaşanan ve 37 Can’ın diri diri yakılması ile sonuçlanan vahşetin yıldönümü. 2 Temmuz 1993 Türkiye tarihine kara bir leke olarak eklenmiştir.

Pir sultan abdal kültür derneği tarafından düzenlenen Pir Sultan Abdal şenlikleri için dönemin Sivas valisinin davetlisi olarak madımak otelinde bulunmaktaydı. Farklı kültür ve inançların bir arada yaşam bulduğu Sivas derin güçlerin hedefi haline getirildi. Geçmişte Maraş’ta, Çorum’da yaşanan katliamlar gibi Sivas katliamı da derinlemesine araştırılmadan ve sonuçlarının toplumsal hayatımız üzerinde yarattığı travmaları giderilmesi yönünde çaba gösterilmeden sadece birkaç sanığın yargılanması ile üstü kapatılmıştır. Özel harp dairesi üyesi bir üsteğmenin basında çıkan itiraf niteliğindeki açılamalarında durumun vahameti ve kimler tarafından organize edildiği gözler önüne serilmektedir. Olayın esas failleri, provokasyonun mimarları bu gün bile hala yakalanıp hesap sorulamamıştır.

Bu gün yapılması gereken bu ülkede yaşayan Alevilerin Sivas katliamı ile yaşadıkları travmanın ortadan kaldırılması için Madımak Otelinin kültür merkezi değil, Utanç Müzesine dönüştürülmesidir. Bu vesile ile “sözde inanç” adına yaşatılan bu vahşetin unutulmaması ve unutturulmaması sağlanmış olacaktır.

SES Şanlıurfa şubesi olarak Maraş, Çorum, Sivas ve Türkiye’nin dört bir tarafında yaşanan tüm katliamları gerçekleştiren zihniyeti şiddetle kınıyor, bu olayların bir daha yaşanmaması için başta hükümet olmak üzere sorumlu olan tüm devlet kurumlarını olayın gerçek faillerini bulmaya ve yargılamaya çağırıyoruz.

 

Halkların kardeşliği adına;

Barış ve demokrasi adına;

İnanç ve fikir özgürlükleri adına;

Ve en kutsalı “yaşam hakkı” adına

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star