Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Siverek Barış Platformu : "Sivillerin katledilmesini kınıyoruz"

Siverek Barış Platformu : "Sivillerin katledilmesini kınıyoruz"

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Kanlıkuyu meydanında toplanan Siverek Barış Platformu "Sivillerin katledilmesini kınıyoruz" adıyla basın açıklaması düzenlendi.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2012 Pazar 18:53
Siverek Barış Platformu :
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Kanlıkuyu meydanında toplanan Siverek Barış Platformu "Sivillerin katledilmesini kınıyoruz" adıyla basın açıklaması düzenlendi.

Basın Açıklamasında Uludere Katliamını kınıyoruz pankartı açan ve pankarta 35 sivilin hayatını kaybetmesini sembolize eden35 karanfil takıldı.Basın Açıklamasına;Siverek Madeni  Eşya Esnaf ve Sanatkarlar odası,Marangozlar Odası,Gıda Odası,Terziler Odası,Kuyumcular Derneği,Siverek’i Valiyet yapma ve Kalkındırma Derneği,Cumhuriyet Halk Partisi,Barış ve Demokrasi Partisi,Siyader,Baro Temsilciliği,Memur-Sen,Kesk,Özgür-Der ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Basın açıklamasında konuşan Cemil Yeşildağ;

28/12/2011 Çarşamba günü gece saatlerinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu(Roboski) Köyü’nde savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda çoğu 15-20 yaşları arasında 35 sivilin hayatını kaybetmesi ve savaş çığıtkanlığının vardığı boyutları  bir kez daha gözler önüne sermiştir.Ülke adeta Irak’a, Afganistan’a dönüştürülmüştür.

Irak-Federal Kürdistan Bölgesi sınırına yakın bölgede”kaçakçılık”yapan yaklaşık 50 köylünün gece saatlerine doğru köye geri dönüşü sırasında F-16 tipi savaş uçaklarının bombardımanına tutulması sonucunda 35  sivil yaşamını yitirdi.

İş imkanları olmadığı için yıllardır bölgede “kaçakçılık” yapan ve bu durumdan devletinde bilgisi olduğunu ifade eden köylülerin anlatımlarına göre; Federal Kürdistan Bölgesi’nden mazot ve gıda maddeleri alan 50 köylü dönüş yolunda 4 adet savaş uçağı tarafından bombardımana tutuldu.Sınırda önlerinin Gülyazı Karakolu’na bağlı askerler tarafından kesildiğini söyleyen köylülerin “Biz dönerken askerler yolumuzu kesti. Geri kaçarken, savaş uçakları üzerimizden geçerek bomba yağdırdı.” Sözleri katliamın bilinçli bir şekilde işlendiği yönünde derin şüpheler uyandırmaktadır. Katliamın MGK toplantısı ardından yaşanması da bu şüpheleri ayrıca güçlendirmektedirSon dönemlerde özellikle İçişleri Bakanı’nın faşizan çağrışımlara yüklü açıklamalarının yanı sıra “gece gündüz kara operasyonları sürecek” yaklaşımının ükleyi içine soktuğu çıkmaz bu katliamla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yaşanan katliam, Mustafa Muğlalı Kışlası’nın adı değiştirilse de ikinci bir Muğlalı faciasını yaratan zihniyetin değişmediğini, hala iş başında olduğunu göstermektedir.Dersim’de olduğu gibi yaşanan katliamlardan sonra kuru bir özür dilemenin ardına sığınıp, Maraş katliamında yaşamlarını yitirenleri anmak isteyenlere copla gaz bombamlarıyla müdahale ettiren zihniyetin dün Ortasu Köyü’nde yaşanan katliamdaki sorumluluğu tartışılamaz.

Yaşanan katliam, “…geçiş yoluydu, eylem istihbaratı vardı” denilerek geçiştirilemez. Saldırıların göz göre göre sivil halkı hedef alan bir noktaya gelmesinde sorumluluğu olanlar derhal araştırılarak açığa çıkarılmalı ve yargı önünde hesap vermelidir.

30 yıldır süren savaşında etkisi ile yoksulluk ve işsizliği katmerlenerek artan bölge halkına günlük yaşamını idame ettirmek için “kaçakçılık” yapmaktan başka çare bırakmayanların bu vahşetini kınıyoruz. Ve bir kez daha bu ülkenin kanayan yarası olan Kür sorununun katliamlarla, savaşla çözülemeyeceğini vurguluyor, sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için hiç vakit kaybetmeden somut adımlar atılması gerektiğinin altını çiziyoruz.Operasyonların durdurulması, kimsenin ölmemesi, daha fazla kan ve gözyaşı dökülmemesi ve barış ortamının tesis edilmesi için herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz dedi.

 

Basın açıklmasının ardından grup sessiz bir şekilde dağıltı. (siverekkultur)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık