Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK BELEDİYESİ TARİHİ YAPILARA SAHİP ÇIKIYOR

SİVEREK BELEDİYESİ TARİHİ YAPILARA SAHİP ÇIKIYOR

Siverek Belediyesi tarafından 1905 yılında ermeni asıllı ustalar tarafından yapılan tarihi binanın restorasyonuna başlandı.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2016 Salı 15:11
SİVEREK BELEDİYESİ TARİHİ YAPILARA SAHİP ÇIKIYOR

Hasançelebi Mahallesinde 1905 yılında Ermeni taş ustası Polo Nişanyan tarafından yapılan iki yüz metre kare alanı bulunan bazalt taştan iki katlı olarak yapılan binanın, Siverek Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğiyle restore edilmeye başlandığı bildirildi.

 

Tarihi evin restorasyonuna çalışmalarına Karacadağ Kalkınma ajansının sağladığı hibeyle başladıklarını belirten Belediye Plan ve Proje Müdürü İlyas Çelik yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Şu an içinde bulunduğumuz mekan Siverek'in eski kent dokusu taşıyan en iyi örneklerden biri olan Humanlar evindeyiz. Evin restorasyonu Kalkınma Bakanlığı Karacadağ Kalkınma ajansı Turizm ve Kentsel Alt Yapı Mali Destek programı çerçevesinde finanse edilmektedir. Ev, tarihi tescilli bir yapı olup iki katlı bazalt taştan yapılmıştır. 1900 yıllarda Ermeni taş ustası Polo Nişanyan tarafından yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca evde bulunan demir pencereler, soğuk demir işçiliği Serkis ve Mirton tarafından yapılmıştır. Tarihi bina kadınların istihdamını sağlamak amacıyla geleneksel ürün pazarı olarak tasarladık. Restorasyon çalışmasının ardından halkımızın hizmetine sunacağız

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star