Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK ŞAPKASI ARTIK NOSTALJİK

SİVEREK ŞAPKASI ARTIK NOSTALJİK

Siverek ilçesinde artık tek imalathanede üretilen ''sekiz köşeli'' şapkalar, özellikle gurbetçilerden ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2012 Cumartesi 07:53
SİVEREK ŞAPKASI ARTIK NOSTALJİK

Siverek ilçesinde artık tek imalathanede üretilen ''sekiz köşeli'' şapkalar, özellikle gurbetçilerden ilgi görüyor.
İlçede bir dönem gençlerin de yoğun olarak kullandığı ve her bir köşesinde farklı anlamların yüklü olduğu şapkalar, artık sadece kimi yaşlılar tarafından tercih ediliyor.
Şapka kullanımına ilginin azalmasıyla imalathanelerin sayısının da azaldığı ilçede babasından devraldığı mesleği 35 yıldan bu yana sürdüren Cuma Kanlıdağ da mesleğin son temsilcisi olarak, sipariş üzerine nostaljik şapkalar üretiyor.

-Sektörde tek başına

AA muhabirinin görüştüğü şapka imalatçısı Kanlıdağ, özellikle yurt dışında yaşayan Siverekliler'e sipariş üzerine şapka dikip gönderdiğini belirtti.
İlçede bir kaç yıl öncesine kadar birkaç şapka üreticisinin faaliyet gösterdiğini ve talepleri yetiştirmekte zorlandıklarını anlatan Kanlıdağ, artık sektörde tek başına mesleği yaşatmaya gayret ettiğini söyledi.
Fiyatı 40-60 TL arasında değişen şapkalardan günde bir tane hazırlayabildiğini anlatan Kanlıdağ, sekiz köşeli şapkanın her bir bölümünün farklı anlamının olduğunu ifade etti.
Köşelerden birinin cömertlik, diğerlerinin mertlik, dürüstlük, yiğitlik, çalışkanlık, misafirperverlik, alçak gönüllülük ve vatanperverliği simgelediğini dile getiren Kanlıdağ, şunları kaydetti:
''Bir dönemin en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan sekiz köşeli şapka, artık nostaljik olarak evlerinin bir köşesini süslüyor. İlçede bu işle artık bir tek ben ilgileniyorum. Ankara, İstanbul, Adana ve Mersin gibi illerin yanı sıra Avrupa'dan da sipariş alıyorum. Şapkanın yanında elbise de dikiyorum. Pek karlı olmasa da baba mesleği olduğu için bu işi ömrümün sonuna kadar yaşatmak istiyorum.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık