Ana Sayfa Urfa Haberleri Siverek'e Kentsel Dönüşüm Müjdesi

Siverek'e Kentsel Dönüşüm Müjdesi

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Cumali Bayram, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bulunan tarihi Siverek kalesinin çevresindeki evler ve Selimpınar bölgesi riskli alan ilan edildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2013 Cuma 09:52
Siverek'e Kentsel Dönüşüm Müjdesi

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Cumali Bayram, Şanlıurfa'nın Siverekilçesinde bulunan tarihi Siverek kalesinin çevresindeki evler ve Selimpınar bölgesi riskli alan ilan edildiğini açıkladı. Bayram, sit alanı ilan edilen tarihi SiverekKalesinin çevresindeki riskli yapılar ve Selim Pınar bölgesi Siverek Belediyesi'nin Çevre Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru neticesinde 6300 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanunun 2. maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 24.06.2013 tarihinde kararlaştırıldığını bildirdi.

Bayram, "Bu karar doğrultusunda tarihi Siverek Kkalesi ile ilgili olarak kültür ve turizm bakanlığına yaptığımız başvuru neticesinde bu bölgenin restorasyon ve çevre düzenleme planları hazırlanarak proje doğrultusunda uygulamaya geçecek" dedi.

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Cumali Bayram yaptığı açıklamada şöyle dedi.

"Kale çevresinde ve selim Pınar mahallesi için yaptığımız başvuru bakanlar kurulunca kararlaştırılarak, resmi gazetede yayımlandı. İlgili bakanlıkla yapacağımız çalışmalar sonucunca Kale çevresindeki yapılar boşaltılacak, tarihi Siverek Kalesi gerçek tarihi görünümüne kavuşacak, kale çevresinde mevcut yollar genişleyecek ve trafik rahatlayacak, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak proje hazırlanacak, Selim Pınar bölgesi ise köhne köy görünümünden sıyrılarak daha modern bir kent görünümüne kavuşacak. Selim Pınar bölgesinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm programında Çevre Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yapacağımız proje uygulanacaktır."

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık