Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK'İN KANALİZASYON SUYU'NDAN DOĞALGAZ ÜRETİLECEK

SİVEREK'İN KANALİZASYON SUYU'NDAN DOĞALGAZ ÜRETİLECEK

Siverek ilçesinin kanalizasyon suyu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin ilçesinde kurmuş olduğu Atık Su Arıtma Tesisi'nden geçirilerek doğalgaz enerjisine çevirtilecek.

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2015 Cuma 18:05
SİVEREK'İN KANALİZASYON SUYU'NDAN DOĞALGAZ ÜRETİLECEK

İl genelinde yapmış olduğu Atık Su Arıtma Tesisleri ve Su Arıtma Tesisleri ile dikkatleri üzerine çeken  Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü'nün (ŞUSKİ) Siverek ilçesinde bir ilke daha imza atıyor.

İlçenin girişine yapılan ve 10 gün önce faaliyete geçen Atık Su Arıtma Tesisi, bölgede ve Türkiye'de örnek tesislerden biri.

 Tesis sorumlusu ve Çevre Mühendisi Yavuz Selim Boyacı, yaptığı açıklamada söz konusu tesisin Avrupa standartlarında olduğunu söyledi.

Tesise gelen kanalisazyon suyunun öncelikle ızgara odasında gittiğini ve burada kaba malzemesinden arınıldıktan sonra yuvarlak havuzlara alındığını aktaran Boyacı, daha sonra suyun içindeki mikropların dibe çökmesi için bekletildiğini ifade etti.

Burada bekleyen suyun açık havuzlara alındığını ve biyolojik arıtmanın yapıldığı anlatan Boyacı şunları kaydetti:

"Burada bekleyen suyun içindeki mikroplar zamanla aşınıyor ve dibe çöküyor. Burada yoğunlaşan çamur daha sonra büyük yuvarlak depoya alınıyor. Burada yaklaşık 15 gün bekletildikten sonra 38 derece bakteriler ürüyor. Bu bakteriler doğalgaz için kullanılıyor. Buradaki bekleme aşamasında üretilen doğalgaz, jenerasyon ünitesinde yakılarak elektrik enerjisine çevriliyor. Bu enerji hem tesisin elektrik ihtiyacını karşılayacak fazlası ile DEDAŞ'a satılacak. Organik bakteriliden arındırılan su ise   dezenfekte edildikten sonra Hacı Hıdır Barajı'na deşarj ediliyor. Ve sulama amaçlı kullanılıyor."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık