Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREKLİLER DÜNYA REKORUNU KIRDI (FOTO_GALERİ)

SİVEREKLİLER DÜNYA REKORUNU KIRDI (FOTO_GALERİ)

Siverek'te 30 bini aşkın kişi stadyumda aynı anda Şair Ahmed Arif'in ''Anadolu'' şiirini okuyarak rekor kırdı.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2012 Salı 11:00
SİVEREKLİLER DÜNYA REKORUNU KIRDI (FOTO_GALERİ)

Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği'nce ''Haydi Bir Dünya Rekoru Kıralım'' projesi kapsamında Firkan Tüysüz Stadyumu'nda gerçekleştirilen etkinlik için çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu binlerce kişi Firkan Tüysüz Stadyumu'na geldi.


Burada 6 farklı giriş noktasında sayım yapılarak içeri alınan katılımcılara Şair Ahmed Arif'in, ''Hasretinden Prangalar Eskittim'' kitabında yer alan ''Anadolu'' şiirinin yazılı olduğu kağıtlar dağıtıldı.


Stadyumda gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından birkaç deneme yapıldı. Daha sonra stadyumu dolduran binlerce kişi Şair Ahmed Arif'in ''Beşikler vermişim Nuh'a, salıncaklar, hamaklar, Havva Anan dünkü çocuk sayılır, Anadolu'yum ben tanıyor musun-'' dizeleriyle başlayan ''Anadolu'' şiirini 3 kez okudu.


Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici, yapılan değerlendirmenin ardından 30 bin 231 kişinin aynı anda şiiri okuyarak, bu alandaki rekoru kırdığını söyledi.
Rekorun daha önce Malatya'da 23 bin 822 kişiyle kırıldığını hatırlatan Gemici, ''Bugün stadyuma 30 bini aşkın kişi geldi. Herkes bir ağızdan Anadolu şiirini okudu. Senkronize olarak okumayanları çıkardık. Bunun sonucunda 30 bin 231 kişinin birlikte okuduğu tespit edildi. Siverekliler rekoru hakkıyla aldı. Kutluyorum'' dedi.


Gemici, daha sonra etkinliği düzenleyen Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Muzaffer Bayram'a belgesini verdi.-Dernek Başkanı Bayram-

Dernek Başkanı Muzaffer Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanları bir araya getirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştirdikleri rekor denemesinin amacına ulaştığını söyledi.


Şair Ahmed Arif'in yöre insanı olduğunu ve tanındığını ifade eden Bayram, ''Şiirleriyle herkesin üzerinde iz bırakan biriydi Ahmed Arif, o nedenle onun bir şiirini seçtik. Amacımız Malatya'da bu alanda daha önce denenen bir rekoru kırmaktı. Başardık mutluyuz'' dedi.
Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Siverek Belediye Başkanı Ali Murat Bucak, Şair Hicri İzgören, yazarlar Mustafa Sancar, Kemal Siyahhan ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık