Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK'LİLERİN BÜYÜKŞEHİR OLMA KAYGISI

SİVEREK'LİLERİN BÜYÜKŞEHİR OLMA KAYGISI

Siverek'te faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Şanlıurfa'nın büyükşehir statüsüne alınması konusunda kaygı duyduklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2012 Pazartesi 06:19
SİVEREK'LİLERİN BÜYÜKŞEHİR OLMA KAYGISI

Camikebir Mahallesi'nde bulunan Kızılay İş Hanı önünde toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Muzaffer Bayram, Şanlıurfa'nın yüz ölçümünün büyük olduğunu belirterek, ''Büyükşehir yasa tasarısıyla hedeflenen hizmeti almayacağı kaygılarını taşımaktayız. Geçmişten günümüze tüm uygulamalar ve yaklaşımlar bu kaygılarımızın haklılığına delil teşkil etmektedir'' dedi.
Büyükşehir yasa tasarısının hayata geçmesiyle birlikte Şanlıurfa'nın çok daha hızlı gelişeceğinden şüpheleri olmadığını ifade eden Bayram, şunları kaydetti:
''Bizler büyükşehir yasasıyla daha hızlı gelişen Şanlıurfa'nın bu göç olgusunu daha fazla besleyeceğini, nitelikli ve sermayedar hemşerilerimizden sonra vasıfsız kişileri de doğal olarak kendine doğru çekeceğini, bu durumun viran ilçelere, köylere ve sosyal patlamalara gebe büyükşehir merkezlerine neden olacağını kaygıyla düşünmekteyiz. Bizler her vatandaşın kendi doğduğu yerde doyması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanmaktayız. Tasarının pilot uygulama olarak seçildiği İstanbul ve Kocaeli'nin aksine Şanlıurfa gibi illerin coğrafi büyüklüğünün, sanayinin yeterince gelişmemiş olmasının, sosyal yapısının, üretim olanaklarının, bölgesel geri kalmışlığının dikkate alınmasının gerektiğini düşünüyoruz. Bu haliyle bizlere biçilen bu elbiseyi emanetçi gibi sırtımıza geçirmiş olacağız.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık