Ana Sayfa Urfa Haberleri Siverek'te 40 Bin Kişinin Doğum Günü ''1 Ocak''

Siverek'te 40 Bin Kişinin Doğum Günü ''1 Ocak''

200 bini aşkın nüfusuyla Türkiye'de bir çok ilden büyük olan Siverek'te, binlerce kişinin nüfus cüzdanlarında, doğum tarihleri "1 Ocak" olarak yer alıyor.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2012 Pazar 15:30
Siverek'te 40 Bin Kişinin Doğum Günü ''1 Ocak''
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, binlerce kişinin nüfus cüzdanlarında doğum tarihleri, ''1 Ocak'' olarak yer alıyor.

200 bini aşkın nüfusuyla Türkiye'de bir çok ilden büyük olan Siverek'te, yaklaşık 40 bin kişinin nüfus kaydında doğum gününün, ''1 Ocak'' olarak yazılması dikkati çekiyor.

Siverek Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Güler Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda bölgede bazı vatandaşların imam nikahıyla birlikte yaşadığını, uzun bir süre sonra resmi nikah kıydıklarını bildirdi.

Bu şekildeki çiftlerin dünyaya gelen çocuklarını da sonradan nüfusa kaydettiklerini belirten Akbulut, vatandaşların çocuklarının doğum tarihlerini tam olarak hatırlamadıkları için nüfusa kaydederken, yılın ilk ay ve gününü yazdırdıklarını ifade etti.

-''Yaklaşık 40 bin kişinin doğum günü 1 0cak''-

Siverek'in 200 bini aşkın nüfusuyla Türkiye'de bir çok ilden daha büyük olduğuna işaret eden Akbulut, 200 bin nüfuslu ilçede 40 bin kişinin nüfus cüzdanında doğum gününün '1 Ocak' olarak yazıldığını vurguladı.

Son dönemde bu durumun değişiklik göstermeye başladığını bildiren Akbulut, vatandaşların artık çocuklarını doğduğu gün nüfusa kaydettirdiğini, dolayısıyla doğum tarihlerinin de doğru yazılmaya başlandığını ifade etti.

Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu da geçmiş yıllarda yaşanan bu durumun büyük oranda değiştiğini bildirdi.

Hersanlıoğlu, eğitim seviyesinin yükselmesinin yanı sıra özellikle düzenlenen toplu nikah törenleri, yeşil kart uygulaması ve eğitim yardımından faydalanmak isteyen ailelerin, artık çocuklarını doğdukları andan itibaren nüfusa kaydetmeye başladıklarını söyledi.

Hersanlıoğlu, doğum tarihi 1 Ocak olan vatandaşların genellikle geçmiş yıllarda kayıt yaptıranlar olduğuna işaret ederek, ''Bunlar geçmişte kaldı, vatandaşlarımız bugün daha bilinçli durumdalar'' dedi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık