Ana Sayfa Urfa Haberleri Siverek'te 5 Kişinin Öldürülmesi Davası İzmir'de Başladı

Siverek'te 5 Kişinin Öldürülmesi Davası İzmir'de Başladı

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki aile arasında çıkan silahlı kavgada 5 kişin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden oldukları iddiasıyla 3'ü tutuklu, 5'i firari toplam 11 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet...

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2012 Cuma 10:25
Siverek'te 5 Kişinin Öldürülmesi Davası İzmir'de Başladı
Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki aile arasında çıkan silahlı kavgada 5 kişin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden oldukları iddiasıyla 3'ü tutuklu, 5'i firari toplam 11 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan ve güvenlik gerekçesiyle İzmir'e alınan davaya başlandı.

Olay, 2 Nisan 2011 tarihinde Siverek'e 35 kilometre uzaklıktaki Oyman Köyü'nde meydana geldi. Aralarında uzun yıllardır, arazi anlaşmazlığından dolayı husumet bulunan Bucak ailesi ile Acemoğlu ailesi fertleri, tarım işçileri için yaptırılmak istenen ev yüzünden yine karşı karşıya geldi. İddiaya göre, Bucakailesi fertlerinin tarlalarında çalışan işçiler için yapmak istediği eve, arazinin kendilerine ait olduğunu belirten Acemoğlu ailesi karşı çıktı.

İki aile arasında tartışma, ihbar üzerine köye gelen jandarmanın müdahalesi ile kavgaya dönüşmeden sonlandırılırken, taraflar birbirinden şikayetçi olmadı. Bu gerginliğin ardından akşam saatlerinde, iddiaya göre köyden çıkan ve ilçe merkezinde düğüne gitmek isteyen Acemoğlu ailesi fertlerinin bulunduğu 3 otomobile, Oyman ile Çepin köyleri arasındaki yolda uzun namlulu silahlar ile ateş açıldı. Otomobildekiler de karşılık verdi.

İki aile arasındaki silahlı çatışma Fatih, Adnan, Nihat ve Ömer Acemoğlu ile diğer aileden Mehmet EminBucak yaşamını yitirdi. Olayda Sakip Bucak, A.B., E.K. ile H.O. da yaralandı.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede 11 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açtı. Savcılık davanın güvenlik gerekçesiyle başka bir ilde görülmesini istedi. Bunun üzerine dosya İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Davanın İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verildi. 'Tasarlayarak öldürme, sanığın kaçmasına neden olma, suçluyu kayırma ve ruhsatsız silah bulundurma' suçlarından açılan davanın duruşmasında tutuklu yargılanan E.K., A.B. ve O.B. hazır bulundurulurken, tutuksuz sanıklar Ş.O., H.O., K.B., ölenlerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı. Polis, duruşmanın görüldüğü salon ile dışında çok sıkı güvenlik tedbiri aldı. Yakını öldürülen 1 kişi, sanık sandalyesinde oturanlara saldırmak istedi, güvenlik güçleri araya girip, engel oldu.

Tutuklu sanıklardan A.B. ifadesinde, "Ben olayda silah kullandım. Ancak hedef gözeterek ateş etmedim. Havaya ateş ettim. Ben de yaralandım. Ruhsatlı, biri uzun namlulu üç silahım vardır. Olayda ateş etiğim silahı avukatım aracılığıyla teslim etmek istiyorum. Ölenlerin hangi silahlardan açılan ateş sonucu öldüğü belli. Tahliyemi istiyorum" dedi. O.B. de tutuksuz yargılanan sanık Ş.O.'nun kirvesi olduğunu, neden kendi ismini olaylarda varmış gibi söylediğine bir anlam veremediğini belirtip, "Ben onu çok sevdiğim için oğluma ismini verdim. Benim bir suçum yok. Olaya katılmadım" dedi. Diğer tutuklu sanık E.K. da suçlamayı kabul etmedi.

Tutuksuz yargılanan ve İstanbul'da yaşadığını söyleyen Ş.O. ise "Olay günü şehir merkezinde yapılacak düğüne gitmek için köyden konvoyla geçerken, üç yerden çapraz ateş açıldı. Ateş etme 15 dakika kadar sürdü. Bulunduğumuz aracın etrafında yerde iki taraftan da yaralılar vardı. Ben ruhsatlı silahımı araçta düşürdüm. Benim silahımla da ateş edilmiş. Ben kesinlikle ateş etmedim. El svaplarında ve üzerimdeki giysilerden alınan örneklerde de barut izi çıkmadı. Can güvenliğim yok. İşime polisin sağladığı güvenlikle gidip geliyorum. Duruşmalardan vareste tutulmak istiyorum" dedi. K.B. de olay günü arazi işlerini görüşmek için babasıyla şehir merkezinde olduğunu, kendisini cep telefonundan arayan bir yakınından olayları duyduğunu öne sürdü.

Mahkeme heyeti ara karar için görüşme odasına giderken, tutuksuz sanık A.B. ile Acemoğlu ailesinden ölenlerin yakını olan R.A., bakışma yüzünden birbirleriyle tartıştı. Salonda bulunan Oymak, Bucak ve Acemoğlu aileleri birbirlerine saldırmak istedi. Çevik kuvvet ekipleri arya girip tarfları ayırdı. Duruşma savcısı, güvenlik güçlerinden R.A.'nın dışarı çıkartılmasını istedi. Polis eşliğinde duruşma salonundan dışarı çıkartılan R.A., sanık sandalyesinde oturan A.B.'ye yumruk savurup vurmak istedi, polis buna izin vermedi.

Sanıkların tutukluluklarının devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı mart ayına erteledi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık