Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK’TE BDP'LİLERDEN OTURMA EYLEMİ

SİVEREK’TE BDP'LİLERDEN OTURMA EYLEMİ

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi'nde, BDP üyeleri siyasi tutsaklara destek için yürüyüş ve oturma eylemi yaptı. Eylemde konuşan KCK davasından tutuklu yargılanan ve kısa önce serbest bırakılan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "Arkadaşlarımız cezaevinde esir muamelesi görüyor. Ama tutsaklar bizim onurumuzdur" dedi.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2014 Cumartesi 16:59
SİVEREK’TE BDP'LİLERDEN OTURMA EYLEMİ

Öğle saatlerinde Şirinkuyu Mahallesi'ndeki BDP binası önünde toplanan aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişilik kalabalık, cezaevinde bulunan hasta siyasi tutukluların serbest bırakılması amacıyla yürüyüş düzenledi. Sloganlar eşliğinde 2 kilometre yürüyerek Hürriyet Caddesi'ne gelen kalabalık burada beş dakika oturma eylemi yaptı.

Kalabalığa konuşan BDP Siverek İlçe Başkanı Halil Bektaş, Öcalan tarafından başlatıldığını ifade ettiği demokratik süreci ile ölüm haberlerinin gelmemeye başladığına dikkat çekerek, "Fakat AKP hükümeti ve ona bağlı devlet kurumları özel savaş tekniklerini dağlardan zindanlara çevirmiştir. Türkiye cezaevlerini bir savaş alanı haline getirerek, zindandaki yoldaşlarımıza karşı düşmanca bir uygulama geliştirilmektedir. Demokratik çözüm süreci ile birlikte PKK kendi elindeki esir askerleri serbest bıraktı. AKP ise bunu suistimal ediyor ve hasta devrimci tutsakları görmezden geliyor" dedi.

Kalabalığa hitap eden BDP Milletvekili İbrahim Ayhan ise kısa süre önce cezaevinden çıktığını hatırlatarak, "Türkiye’de cezaevlerinde büyük bir insanlık vahşeti yaşanıyor. Yaşanan vahşete maruz kalan yüzlerce arkadaşımız adeta ölüme mahkum edilmiş bir şekilde halen içeride tutulmaktadır. Kamuoyuna defalarca açıklamalar yapılmasına rağmen bu insanlık vahşetine bir son verilmemektedir. Halen arkadaşlarımız cezaevlerinde esir muamelesi görüyor. Bu arkadaşlarımızın arasında ağır ve kanserli hastalar var ve içeride hasta arkadaşlarımız bir bir ölüyor. Devlet ve AKP hükümeti Kürt halkına yaptığı zulümden yeterince nasiplenmemiş olacak ki içeride de aynı politikayı hasta tutsaklara yapmaktadır. Bizler hiçbir zamandan ölümden korkmadık. Şunu herkes bilsin ki; içeride bulunan hasta tutsakları ölüme terk etmeyeceğiz, onlar bizim onurumuzdur" diye konuştu.

Kalabalık, konuşmaların ardından caddeden ayrıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık