Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK'TE DEV PROJEDE SONA GELİNDİ

SİVEREK'TE DEV PROJEDE SONA GELİNDİ

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Belediyesi tarafından hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği tarafından finans edilen Avrupa Birliği (IPA) hibe programları kapsamında Karakoyun köyü yakınlarında 2012 Ocak ayında yapımına başlanılan atık su arıtma tesisi yapım çalışmaları sona erdi.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2014 Cumartesi 16:33
SİVEREK'TE DEV PROJEDE SONA GELİNDİ

Proje kontrol Baş Mühendisi Tolga Şerefli tesisle ilgili yaptığı açıklamada, Arıtma tesislerinde test çalışmalarının tamamlandığını, atık suyun tesise intikalini beklediklerini söyledi. Şerefli, şunları söyledi:

"Tesisimiz Ocak 2014 sonu itibari ile tamamen çalışır durumdadır tüm Sivereklilerin atık suyunu arıtacak kapasitededir. 60 bin m2 alanda kurulu modern bir tesistir. Arıtılacak olan atık su artıma işlemleri sonrası Esmer Çayır deresine deşarj edilecek olup Hacıhıdır barajının önümüzdeki yıllar içinde doğal olarak temizlenecek ve geniş amaçlı olarak halkın kullanımına sunulacaktır. Arıtma sonucu oluşacak çamur ilgili test sürelerinin sonunda tarımsal gübre olarak kullanılacak. Yine arıtma sonucu oluşacak olana metan gazı enerjiye olarak tesisin ihtiyacını karışlayacak. Fazla kalan enerji bölge elektrik dağıtım şirketine satılarak gelir sağlanacak. Kullanılan teknoloji ile amacının kutsallığı ve edinimlerin verimliliği ile tesiste kullanılacak istihdam imkanları ile Siverek atık su arıtma tesisi severekiler için bir mihenk taşıdır."

Siverek ilçesin sağlığı ve temizliği açısından hayati önem taşıyan projenin yaklaşık 7 milyon 200 bin euroya mal olduğu belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık