Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK'TE 'DÜNYA ANADİL GÜNÜ' ETKİNLİĞİ

SİVEREK'TE 'DÜNYA ANADİL GÜNÜ' ETKİNLİĞİ

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, Dünya Anadil Günü münasebetiyle kortej yürüyüşü, tiyatro ve basın açıklaması düzenlendi.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2014 Cumartesi 15:20
SİVEREK'TE 'DÜNYA ANADİL GÜNÜ' ETKİNLİĞİ

Siverek Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Uluslararası Anadil Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Platform üyeleri ilçenin Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgo'nun Parkı'nda bir araya geldi. Etkinliğe çok sayıda vatandaş katılırken, burada toplanan vatandaşlar, sloganlar atarak Kanlıkuyu Parkı'na doğru yürümeye başladı.

Kanlıkuyu Parkı'na gelen platform üyeleri, burada üç dilde basın açıklaması yaptı. Türkçe, Kürtçe ve Zazaca basın metinleri okunurken, platform adına basın açıklamasını Songül Onbayram okudu. Basın açıklamasında, "UNESCO Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, 'Uluslararası Anadil Günü' olarak kabul etmiş ve ilk kez 2000 yılında, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla Dünya Anadil Günü kutlanmaya başlamıştır. Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) verilerine göre, dünya üzerinde 3 bine yakın dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ülkemizde de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dil sayısının 18 olduğu tahmin edilmektedir. Dillerin ölümü, insanlığın kültür hazinesi açısından telafisi mümkün olmayacak önemli bir kayıptır. Çok dilli, çift dilli eğitim, anadilde eğitim ya da eğitimde anadiline yer verilmemesinin, çocuğun akademik entelektüel gelişimini sekteye uğrattığı bilimsel olarak da ortaya konulmuştur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki anadilini yetkin bir şekilde öğrenemeyen kişi, ikinci dili de iyi bir şekilde öğrenemez. Azaltıcı çok dillilik denilen bu durumun temel nedeni, çocuğun ana dilindeki gelişiminin yarıda kesilmesi, anadilinin ikincilleştirilmesi, önemsiz görülmesidir. Oysa çocuk anadilini iyi öğrendiği zaman, ikinci bir dili de iyi öğrenebilir. Artırıcı çok dillilik denilen bu durum, eğitimde, toplumda hakim olan dil ile farklı anadillerin birlikte kullanılmasıyla, hepsine eşit değer verilmesiyle mümkün olabilmektedir. Anadilde eğitim bölücü bir talep değildir. Tersine birleştirici olacaktır. Bugün gelinen aşamada artık dillerin, kültürlerin, halkların hiyerarşik değil eşit temelde bir ortaklaşma içinde yeniden buluşmaları, kaynaşmaları için anadilinde eğitim hakkı kabul edilmelidir. Sonuç olarak diyoruz ki, bütün diller eşit değerdedir. Anadili insanın ayrılmaz bir parçasıdır. Hiçbir devlet politikası, insanı bu ayrılmaz parçasından koparmayı haklı ve meşru kılamaz. Çok dillilik, çok kültürlülük bir sorun kaynağı değil bir zenginliktir. Anadilde eğitime bir güvenlik sorunu olarak yaklaşılmaktan vazgeçilmelidir.Türkiye, bu sorunu çözebilecek birikime, olgunluğa ulaşmış bulunmaktadır" denildi.

Yapılan basın açıklaması sonunda platform üyeleri tiyatro gösterisi yaptı. Vatandaşlar tarafından izlenen tiyatroda, Türk doktor ile Kürt hasta arasında geçen diyalog anlatıldı.

Platform üyeleri tiyatronun ardından sessiz bir şekilde dağıldı

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık