Ana Sayfa Ekonomi Siverek'te Güvercinler 5 bin TL'ye satıldı(video)

Siverek'te Güvercinler 5 bin TL'ye satıldı(video)

Siverek'te haftada iki gün kurulan kuş mezatlarında görücüye çıkan güvercinler, cinsi ve kalitesine göre açık artırmayla 5 bin TL'ye kadar alıcı bulabiliyor

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2011 Perşembe 16:08
Siverek'te Güvercinler 5 bin TL'ye satıldı(video)
Türkiye’de güvercin yetiştiriciliğinin en yaygın olduğu yerlerin başında gelen Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, evlerinde amatör olarak kuş besleyen birçok kişi, zamanla sektör haline gelen kuşçuluk sayesinde ailesinin geçimini sağlıyor.

Hürriyet ve Abdülkadir Odabaşı caddeleri ile Demirciler Pazarında haftanın iki günü kurulan kuş pazarları, ilçedeki kuş meraklılarının yanı sıra Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi çevre il ve ilçelerden kuşçuları da buluşturuyor.

Genellikle akşam kurulan mezata evlerinde besledikleri kuşları getiren sahipleri, burada sergiledikleri güvercinler için fiyat biçiyor. Açık artırma usulünün uygulandığı mezatta kuşlar, cinsi ve kalitesine göre 5 ile 5 bin TL arasında değişen fiyatlarla müşteri buluyor. Her geçen gün ilginin artığı belirtilen mezatta ortalama 50 civarında güvercin el değiştiriyor.

-"Kuşçuluk geçim kaynağı"

İlçede birkaç yıldan bu yana kuş mezatı düzenleyen Bekir Geyik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş mezatlarının önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Genellikle gençlerin ilgi gösterdiği mezata çevre il ve ilçelerden gelen kimi müşterilerin aradıkları özelliklere sahip kuşları bulabilmek için birkaç gün bekleyebildiğini ifade eden Geyik, şöyle devam etti:

"Mezatları cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Her açık artırmaya onlarca kişi katılıyor. Kıran kırana geçen artırmada kim en fazla parayı verirse istediği güvercinin sahibi oluyor. Burada 5 TL’ye de 5 bin TL’ye de güvercin satılabiliyor. Satın alan kişiler ise genellikle evlerinde beslemek için bu kuşlara sahip olmak istiyor."
http://www.haberler.com/siverek-te-guvercin-borsasi-3040407-haberi/

(Posta)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık