Ana Sayfa Ekonomi Siverek'te Kadınların "Eğitim Parası" İzdihamı

Siverek'te Kadınların "Eğitim Parası" İzdihamı

Siverek İlçesi'nde, 11 bin 305 kadına dağıtılan 'Şartlı Nakit Transferi Projesi' kapsamındaki eğitim yardımını almak için PTT Şubesi'ne hücum eden kadınlar yine izdihama neden oldu

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2011 Salı 14:13
Siverek'te Kadınların
Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, 11 bin 305 kadına dağıtılan 'Şartlı Nakit Transferi Projesi' kapsamındaki eğitim yardımını almak için PTT Şubesi'ne hücum eden kadınlar yine izdihama neden oldu. Kapıların açılmasıyla birlikte biran önce içeri girmek isteyenlerin yarattığı izdiham sırasında anneleriyle birlikte gelen çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi. Bu arada bazı kişiler, PTT önünde eşlerinin paraları almasını bekledi.

 

Siverek'te, çok sayıda kadın 3 ayda bir Öğrenci annelerine Şartlı Nakil Transferi Projesi kapsamında ödenen paraları almak için sabah erken saatlerden itibaren Camikebir Mahallesi'nde bulunan PTT binası önünde kuyruğa girdi. Erkek öğrencilere 30, kız öğrencilere ise 35 lira ödeme yapılan yardımı almak isteyen kadınlar, PTT önünde mesainin başlamasını beklerken, uzun kuyruk oluşturdu. Aşırı kalabalık nedeniyle PTT önünde kuyruğa giren kadınlar, mesainin başlamasıyla birlikte görevliler tarafından gruplar halinde içeri alınmaya başladı. Grupların içeriye alınması için kapıların açılmasıyla birlikte, çok sayıda kadın aynı anda gişelere ulaşmak isteyince izdiham oldu. İzdiham sırasında bazı kadınlar ile yanlarında bulunan çocukları ezilme tehlikesi geçirdi. Görevlilerin engelleyemediği izdihamda, içeri girmeyi başaran kadınlar paralarını aldı.

 

Bu sırada kuyrukta beklerken utanarak yüzlerini gizleyen kadınların eşleri ise PTT çevresinde bekledi. Yardım paralarını alan çok sayıda kadın, paraları dışarıda bekleyen eşlerine teslim etti. Eşlerinin paralarını almasını bekleyen erkekler, gazetecilere, "Eşlerimizin parayı almasını bekliyoruz. Evimizin çok masrafı var ve bu paraya ihtiyaç duyuyoruz. Bu parayı eşlerimizden alıp, çocuklarımıza ve evlerimizin ihtiyaçlarına harcayacağız" dedi.

 

Yetkililer, Siverek'te 11 bin 305 ailenin Şartlı Nakit Transferi Projesi'nden yararlandığını ve 3 ayda bir bu ailelere toplam 2 milyon 485 bin lira ödeme yapıldığını açıkladı.(Haberler.com)


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık