Ana Sayfa Urfa Haberleri Siverek'te Newroz

Siverek'te Newroz

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, iki tarafında süreç boyunca dürüst olması halinde barışın geleceğini savundu.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2013 Çarşamba 15:15
Siverek'te Newroz

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Abdullah Öcalan'ın halkların kardeşliği için yeni dönemin kapısını araladığını ve barış için herkesin dürüst olması gerektiğini söyledi. Ahmet Türk, "Biz halkların kardeşliğinden yanayız. Barış için elimizi, gövdemizi taşın altına koyarız. Bizi aldatmaya kalkmayın, bizi kandırmayın, ipe un sermeyin, 'dürüst olun' diyoruz. Eğer dürüst olursanız bu barış gerçekleşir, yoksa Kürt ve Türk halkı kaybeder" dedi.

BDP Siverek İlçe teşkilatı tarafından Şirinkuyu Mahallesi'ndeki boş alanda nevruz kutlamaları yapıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı kutlamalara, DTK Eş BaşkanlarıMardin Milletvekili Ahmet Türk ile Van Milletvekili Aysel Tuğluk da katıldı. Kürtçe şarkıların söylendiği, halayların çekildiği kutlamalarda kalabalığa konuşan Ahmet Türk, barışın sağlanmasını ve demokrasi istediklerini söyledi. Geçmişte nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda kan döküldüğünü ve kutlamaların yasaklandığını hatırlatan Ahmet Türk, Kürt halkının nevruzu özgürlük ve direniş bayramı olarak kabul ettiğini ifade etti.

2013 yılında başlayan çözüm süreci ile yeni bir döneme girildiğini ve barışın gelmesini beklediklerini anlatan Türk, şöyle konuştu:

"2013 nevruzun barış nevruzu olmasını istiyoruz. Sayın Öcalan halkların kardeşliği için yeni dönemin kapısını araladı. Öcalan halkların kardeşliğini önemser, Ortadoğu halklarının kardeşçe yaşamasını ister. Bu nedenle bu fırsat ve atılan adımların doğru okunması gerekiyor. Kürtlerin barış için atmış olduğu adımların doğru okuyamamak kanın akmasına neden olur. Fırsatları doğru değerlendirelim çünkü bizler barıştan, halkların kardeşliğinden yanayız. Barış için elimizi ve gövdemizi taşın altına koyarız. Bizi aldatmaya kalkmayın, bizi kandırmayın, ipe un sermeyin, 'dürüst olun' diyoruz, Eğer dürüst olursanız bu barış gerçekleşir, yoksa hem Kürt hem de Türk halkı kaybeder. Bunun için için de bulunduğumuz tarihi sürecin doğru okunmasını istiyoruz."

Abdullah Öcalan posterlerinin açıldığı ve zaman zaman PKK lehine slogan atılan kutlamalar yerel sanatçıların konseriyle devam ediyor.

Aysel Tuğluk: ÖCALAN'IN GELİŞTİRECEĞİ ÇÖZÜMÜN ARKASINDAYIZ

Siverek'te BDP tarafından düzenlenen nevruz kutlamalarında Ahmet Türk'ün ardından konuşan VanBağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, çözüm sürecinde Abdullah Öcalan'ın gerçekleştireceği çözümün arkasında olduklarını söyledi. Nevruz kutlamalarında meydanlarda halkın yaşadığı heyecanı görünce Kürt halkının kazanmış olduğunu anladıklarını belirten Tuğluk şöyle konuştu:

"Çok acılar çektik, bedeller ödedik devasa yürek acıtıcı olaylar ve katliamlardan geçtik ama yılmadık, direndik. Bugün binlerce insanız ve alanlarda, sokaklardayız. Halkımızın bu mücadelesi sayesinde İmralı'da görüşmeler yapılıyor. Bu sürecin gerçek sahipleri halkımızdır. İmralı'daki çözüm sürecinin de gerçek mimarları sizler olacaksınız. Haykırıyoruz ve hep birlikte; 'Biz Sayın Öcalan'ın geliştireceği çözümün arkasındayız, yanındayız' diyoruz. Bu sorunu barışçıl ve demokratik bir şekilde çözelim istiyoruz. Kürt halkı; Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü istiyor. İnanırsak barışı yapabiliriz. BDP, DTK başta olmak üzere herkes barışçıl çözüm istiyor ve bu konuda samimi. Sorunun diyalog yoluna girilmesi ve Sayın Öcalan'la görüşülmesi önemlidir. Barış için özveride bulunmaya, sorumluluk almaya hazırız ve hem AKP'nin hem de devletin artık konuşmak yerine bir şeyler yapmasını istiyoruz. Güven duymamız için pratik adımlar gerekli. Umut ediyoruz ki; bu fırsatı hep beraber çözümle taçlandıracağız. Barışın zamanının geldiğini düşünüyoruz, bu coğrafyada acılar yaşanmasın, kimse ölmesin. Erdoğan'a sesleniyoruz; provokasyon olabilir, buna karşı daha cesaretli ve kararlı yürümek zorundayız. Başka türlü barışı gerçekleştiremeyiz. Bu sorunun çözümünü istemeyen bir takım provokatör güçlere karşı durmasını biliriz."

Tuğluk'un konuşmasının ardından kutlamalar olaysız sona erdi


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star