Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK'TE SİYAH TABUTLU SOMA EYLEMİ

SİVEREK'TE SİYAH TABUTLU SOMA EYLEMİ

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, STK üyeleri Soma'da maden işçilerinin yaşamını yitirdiği kazayı siyah tabutlu yürüyüşle protesto etti.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2014 Perşembe 14:04
SİVEREK'TE SİYAH TABUTLU SOMA EYLEMİ

Siverek'te, çeşitli sendikalara üye yaklaşık 100 kişilik kalabalık, öğle saatlerinde Ayvanat Mahallesi'nde toplanarak 1 kilometre uzaklıktakiSGK binasına doğru yürüyüşe geçti. Slogan atarak yürüyüş yapan kalabalık, omuzlarında taşıdığı siyah beze sarılı tabutu SGK'nın kapısına bıraktı. Eğitim-Sen Siverek Temsilcisi Mehmet Yücel, Soma'da ölen madencilerin doğal afet kurbanı olmadıklarını ve göz göre göre hayatlarını kaybettiğini ifade ederek, şöyle dedi:

"Kaza dedikleri göz göre göre gelen bir katliamdır. Bu katliamın failiÖzelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir. Katliamın faili, çalışan işçi sayısını bilmeyen ancak 'işletmede her türlü önlem alınmıştı' diye açıklama yapan zihniyettir. Özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırılmalıdır. İşçi sağlığı sorununu özelleştiren iş güvenliği yasası çöpe atılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı derhal istifa etmelidir."

Kalabalık, basın açıklamasının ardından SGK önünden ayrıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star