Ana Sayfa Urfa Haberleri Siverek’te Törende İlk Kez Zazaca Tiyatro Oyunu Oynandı

Siverek’te Törende İlk Kez Zazaca Tiyatro Oyunu Oynandı

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Siverek’te bulunan Okullarda çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2013 Çarşamba 18:01
Siverek’te Törende İlk Kez Zazaca Tiyatro Oyunu Oynandı

Siverek’te de ilk kez resmi törenlerde Zazaça tiyatro oyunu çocuklar tarafından oynandı. Şehit Öğretmen Metin Gençdal İlk ve Ortaokulu öğrencileri Zazaça tiyatro oyunu sergiledi.

Okul bahçesinde öğrencilerin hünerlerini sergilediği velilerin ise yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında şiir, halk oyunları, çuval yarışı ve elma yarışmaları gibi gelenek hale gelen yarışmalar sahnelendi. Ardından Siverek’te ilkez Zazaça tiyatro oyunu üstelik çocuklar tarafından sahnelendi. 2 Aylık bir çalışmanın sonucunda. Güneydoğu bölgemizde kız isteme kültürünü yansıtmak adına düzenlenen tiyatro oyunu seyirciden büyük beğeni aldı. Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini yapan Recep Yiğitbay ve Mevlüt Sonbayram: “Zazaki dili bu sene seçmeli ders olarak müfredata girdi. Bizde Zazacayı seçmeli ders olarak seçen öğrencilerimiz ile beraber böyle bir gösteri yapmayı uygun gördük. Çocuklarımızın çoğu zaten Zazaki diline hakimdi. Ne yapabiliriz? dedik, bizim bunu kullanmamız gerekiyordu ve tiyatro üzerine yoğunlaştık. Güzelde bir şeyler çıktığını düşünüyoruz. Seçmeli dersleri seçen öğrencilerimiz için teşvik amaçlı olabileceğini de düşündük” dedi.

Tiyatro oyunu veliler ve vatandaşlar tarafından büyük beğeni ile izlendi. Program çeşitli yarışmaların ardından sona erdi. Haber: Abdullah Lale - Lütfü Yalgı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star