Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri SİVEREK'TE ÜZÜM HASADI BAŞLADI

SİVEREK'TE ÜZÜM HASADI BAŞLADI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde en iyi üzümü olarak bilinen şire üzümünden bulamaç, bastık, sucuk, kesme hazırlıkları başladı.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2015 Pazar 05:57
SİVEREK'TE ÜZÜM HASADI BAŞLADI

Siverek ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Karpuzcu mahallesinde bağ bozumu halk arasında kerge dönemi başladı.
YILLARDIR SÜREN GELENEK DEVAM EDİYOR
Siverek şire üzümü, Üzüm mevsiminin sonlarına doğru yetişen Siverek'e özgü ,çok tatlı, küçük habbeli, enerji deposu olan, ne kadar yenilirse yensin insanı rahatsız etmeyen ve en önemlisi karaciger dostu bir meyvedir.Son zamanlarda bağların yok olması ve bağlara gerekli bakımın gösterilmemesinden dolayı üretimi son derece azalmıştır.Bu gidişle azalmakla kalmayıp bitme noktasına gelecektir.Geçmiş yıllardan şire üzümüne olan ilginin artırılması için "Şire üzümü şenlikleri" düzenlenmektedir.


BULAMAÇ,PEKMEZ,BASTIK NASIL HAZIRLANIR
Karpuzcu mahallesinde yaşayan Bilgiseven ailesi her yıl yaptıkları bağ bozumu sezonunda topladıkları şire üzümünü çeşitli işlemlerden geçirerek bulamaç ve pekmez için hazırlıyor. Bağlarda dallarından toplanan şire üzümünün ezik ve kurusu özenle ayıklandıktan sonra, basmak için geniş delikli üzüm leğenlerine doldurulur.
Toplanan üzümler daha önce taş yada tahtadan suyu çıkarılırken,son dönemlerde demirden yapılan büyük 'yalak'lar halk arasında adına ' Kurn ' denilen yerlere, üzümler basılıp üzümün suyu çıkarılır.
Kazanlara doldurulan şire üzümü suyu ateşte 3 ile 5 saat arası kaynatılır. Büyük kazanlara bırakılan şire suyu bulamaç kaynadıkça kazandan sulu ve köpüklü olan alınır,hazır olan bulamaç kaplara konularak halk arasında adına "sıtıl"lara doldurulur ve bezlerin üstüne sürülür.
Üstüne bulamaç sürülen bezler kurutulmaya bırakılır. 1 gün güneşte bekletilen bezler daha sonra toplatılır. Çeşitli işlemlerden geçirilen şıra, pekmez ve kuru yemiş yapımında kullanılır.
Her yıl yaptıkları baz bozumu geleneğini sürdüren İbrahim Bilgiseven yaptığı açıklamada şunları kaydetti;" kerge için gelip üzüm topluyoruz bağlarda,sabah gelip üzüm topluyoruz, akşama basıyoruz,gece dinlenmeye alıyoruz,saat 1-2 arasında gelip kaynatıyoruz,süzüyoruz,temizliğini yapıyoruz.Bulamacımızı yapıp altın ateşimizi veriyoruz ve bulamaç meydana geliyor.Bu işlemler yaklaşık 5 saat sürüyor.Bulamacı kendimiz için yapıyoruz.Satmıyoruz.Bağlarımız az olduğu için satmıyoruz,yoksa satardık.
Zekiye Bilgiseven ise Gelinleri kızları aldık bağa geldik üzümü topladık getirip bastık şiresini çıkardık.Kazanları doldurduk ateşe verdik sabah saat 1.00'de biz kalktık bir kazan pastık bir kazanda pekmez yaptık bulamacı bezlere sürüyoruz. Yaptığımız bulamaçtan komşulara,akrabalara ve gelip isteyenlere de veriyoruz.

 

 

 

iha

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık