Ana Sayfa Güncel Siyaset Kasetlerle Kirlendi!

Siyaset Kasetlerle Kirlendi!

Devlet, MHPlilerin istifasına neden olan yayınlara seyirci kaldı, iktidar partisi ise meydanlarda oy için kullanıyor.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2011 Pazartesi 13:38
Siyaset Kasetlerle Kirlendi!
MHP’yi sarsan ve 10 yöneticisinin istifa etmesine neden olan kaset skandalına başta Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) olmak üzere devletin kurumları seyirci kaldı. İktidar partisi ise bunu meydanlarda seçim malzemesi olarak kullandı. 26 günlük kaset sürecinde “farklı ülkücülük” adı altında oluşturulan sitelerdeki görüntüler gecikmeli de olsa bir bir kaldırıldı. Ancak YouTube’daki görüntüler halâ yerinde duruyor. Partisindeki görevinden istifa eden Mehmet Ekici’nin yer aldığı kasette bir kız çocuğunun yüzünün açıkça gösterilmesi, diğerlerinde de kadınların adları ve görüntülerinin teşhir edilmesi “kirli savaşın” boyutunu gösterdi.

MHP’yi hedef alan kasetlerden ilki 26 Nisan’da “farklı ülkücülük” adlı sitede yayımlandı. Aradan geçen 26 günde son olarak Yozgat Milletvekili Ekici’nin görüntüsü çıktı ve istifaların sayısı 10’a yükseldi. MHP’nin avukatları her seferinde görüntülerin sitelerden kaldırılması için mahkemeden karar alarak TİB’e başvurdu. TİB’in görüntüleri sitelerden kaldırması ise günler aldı.

İzlemeyen kalmadı

Böylece görüntüleri izlemeyen kalmadı. Son olarak cumartesi günü Ekici’nin görüntülerinin yüklendiği “1farkliulkuculuk.wordpress.com” adlı sitede verilen linkler dün akşama kadar hâlâ kullanılabiliyordu. Buradan verilen bir linkle YouTube’daki görüntüye ulaşıldı. Link yoluyla ulaşılan video indirme sitelerindeki kasette ise “+18” uyarısı yapılarak Ekici’nin görüntülerine yer verildi. Daha önce kasetleri yayımlanan Metin Çobanoğlu, Recai Yıldırım, Bülent Didinmez, İhsan Barutçu’nun görüntüleri, aradan geçen zamana karşın halen YouTube’dan kaldırılmadı.

Öte yandan kamuoyu söz konusu görüntüleri MHP’li yöneticilerin açısından tartıştı.

Özel hayatın gizliliği

Kasetlerde adları, meslekleri ve yüzleri teşhir edilen kadınların özel hayatlarının gizliliğinin ihlal edilmiş olması ise göz ardı edildi. Diğer yandan Mehmet Ekici’nin görüntülerinin yer aldığı kasetin başlarında küçük bir kızın görüntülerine de yer verilmesi kirli savaşın boyutlarını ortaya koydu.

14 bin takipçi

Bu arada “farklı ülkücülük” grubun Twitter hesabının yaklaşık 14 bin kişi tarafından takibe alınması dikkat çekti. Hükümet ise “kaset organizasyonunu” kınamak ve sorumlularını bulmak yerine MHP’ye yüklendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel hayatın ihlali eleştirilerine “Özel değil, genel” diye karşı çıktı.


haber365.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star