Ana Sayfa Urfa Haberleri Soba Faciası! Acar Ailesi Yok Oldu!

Soba Faciası! Acar Ailesi Yok Oldu!

Şanlıurfa'da Acar ailesinin 5 ferdi, sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatlarını kaybetti.

Giriş Tarihi: 27 Ocak 2012 Cuma 12:23
Soba Faciası! Acar Ailesi Yok Oldu!
Şanlıurfa'daki Acar ailesinin 5 ferdi, geçtiğimiz gece yattığı uykusundan uyanamadı. Isınmak için yaktıkları soba sonları oldu.

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine bağlı Suboyu köyünde Acar ailesinin 5 ferdi, sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatlarını kaybetti.

Sabah saatlerinde meydana gelen olayda, sobadan sızan gazdan zehirlenen Anne Döndü Acar (29) ile çocukları Mustafa Acar (16), Müslüm Acar (12), Reşat Acar (9) ve Fatma Acar (6) hayatlarını kaybetti. Cesetler, Birecik Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane önüne gelen yakınları, ölenler için ağıtlar yaktı.

KÖMÜR SOBASI KULLANANLAR DİKKAT

Uzmanlara göre, sobanın kurulmasında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri boruların kısa tutulması. Hava çekişini zayıflatmamak için boru baca içine fazla sokulmamalı. İyi yanma için baca temiz olmalı ve çıkan gazların dağılabilmesi için en yakın binadan 6 metre uzaklıkta yer almalı.

Yılda en az bir kere temizlenmesi gereken bacalarda, zehirli gazların oda içine gitmesini önlemek için rüzgara göre yön değiştiren kapak kullanılmasında yarar var. Borularda en az iki dirsek olmalı, üzerlerinde de çatlak bulunmamalı. Verimli yanma için sobaların günlük temizlenmesi, yatarken yanmakta olan kömüre ilave konulmaması önemli.

Kömürün tam yanmasını sağlamak açısından kullanılan kömüre uygun soba seçilmeli. Özellikle uçucu madde içeriği az ithal kömürler alttan yakılmalı. Yerli kömürler ise üstten tutuşturulmalıdır. Sobalardan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenmemek için kaliteli kömür kullanımına, baca temizliğine, gece yanan soba üzerine kömür atmamaya ve lodoslu havalarda soba yakmamaya dikkat edilmeli.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star