Ana Sayfa Sağlık ŞOK DALGALARIYLA TAŞ KIRMA CİHAZI ŞANLIURFA’DA

ŞOK DALGALARIYLA TAŞ KIRMA CİHAZI ŞANLIURFA’DA

Taş kırma cihazı olan ESWL vücut dışından ses dalgaları göndererek böbrek taşına ulaşır ve onları kırarak küçük parçalara ayırır, küçük parçalara ayrılan taslar idrar yoluyla vücuttan atılır.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2015 Perşembe 03:37
ŞOK DALGALARIYLA TAŞ KIRMA CİHAZI ŞANLIURFA’DA

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vücut dışından ses dalgaları göndererek böbrek taşını kıran ESWL hizmet vermeye başladı.

 

Konu ile ilgili Üroloji Kliniği sorumlu hekimi Op.Dr.Mehmet Doğan yaptığı açıklamada;

 

Üroloji pratiğinde en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Türkiye de %15 oranında görülür. Toplumlarda yapılan araştırmalara bakıldığında, yaş (20-50 yaş arası), cins (erkeklerde kadınlara göre 3 misli fazla), iklim (sıcak iklim kuşağında fazla), beslenme alışkanlığı (ağırlıklı olarak protein, karbondihrat ya da oksalattan zengin gıdalarla), kalıtım gibi nedenler hastalığın sıklığını ve yaygınlığını etkileyen faktörlerdir.

 

Ülkemizin büyük çoğunluğunun sıcak iklim kuşağında olması, yöresel beslenme özelliklerimiz ülkemizde taş hastalığı sıklığının yüksekçe olduğunu izah etmeye yeterse de, yapılan bazı çalışmalara göre diğer önemli bir faktör olarak idrarda sitrat oranının düşük olması olası bir neden olarak dikkati çekmektedir.

 

İldeki en geniş taş kırma araçlarından biri olan ESWL, bir çök özelliği de içinde barındırıyor.

 

Bu cihaz hem ultrasonik hem filoroskopik görüntüleme sistemlerine sahip olmasıdır. Bunun yanında da 3 ayrı odak özelliği ile son derece etkili ve güvenli bir cihazdır. Özellikle normal röntgende görülmeyen opak taşlar ile çocuk hastalarda ultrasonik görüntüleme sistemi ile seans esnasında taşı görerek sadece tasa müdahale ile etkili bir tedavi olanağı sunmaktadır.

 

Taş kırma cihazı olan ESWL vücut dışından ses dalgaları göndererek böbrek taşına ulaşır ve onları kırarak küçük parçalara ayırır, küçük parçalara ayrılan taslar idrar yoluyla vücuttan atılır.

 

Tedaviler ortalama 3 seans uygulanır. Bu seanslar taşın büyüklüğüne ve yerine göre değişir. Bu tedavi yöntemi 2 cm den küçük taşlar için daha uygundur. Eğer taş 2 cm' den büyük ise, bu tür taşlarda endoskopik veya açık cerrahi yöntemleri tercih edilir.

 

Bu cihazın başarı oranı, böbrek taşlarında (%70-75) Üreter taşlarında (% 75-80) dir. Seanslar yaklaşık 30 dk. sürer ve işlem sonrasında hasta hemen normal hayatına dönebilir. Kırılan taşlar vücuttan idrar yoluyla atılırken ağrı gelişebilir. Böyle durumlarda hastaya ağrı kesici ve gerekli tedaviler (örneğin sıcak uygulama,egzersiz) verilebilir. Her iki seans arası ortalama minimum 7 gündür.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık