Ana Sayfa Ekonomi Sokaklarda Saz Çalarak Ailesini Geçindiriyor

Sokaklarda Saz Çalarak Ailesini Geçindiriyor

Şanlıurfa'dan Mardin'in Kızıltepe ilçesine gelen Celal Balaban isimli bir vatandaş, tekerlekli sandalyesinde bağlama çalıp türkü söyleyerek kazandığı parayla ailesini geçindiriyor.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2014 Pazar 08:34
Sokaklarda Saz Çalarak Ailesini Geçindiriyor

Çeyiz eşyası satıcılığı yaparken 11 yıl önce otomobiliyle trafik kazası geçirdikten sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olan Cemal Balaban (47), işinden olunca ve tüm mal varlığı bitince evine ekmek götürmek için kendine yeni bir iş imkanı buldu. Elinde bağlaması ile eşinin yardımıyla sokak sokak dolaşarak türkü söyleyip para kazanan Balaban, Bağlamaçalmaktan başka çaresi olmadığını, bağlamasına taktığı hoparlörle sokakta vatandaşlara müzik ziyafeti çektiğini belirtti. Dilenerek kimseden para istemediğini ve vatandaşların gönlünden koptuğu kadar yardımda bulunduklarını ifade eden Balaban, şöyle konuştu: "Dilenciliği meslek edinip 'Allah rızası için' diyerek insanları kandırmaktansa, emek harcayarak para kazanmak iyidir. Trafik kazasından sonra hayatım değişti. Tüm mal varlığımı tükettim ve eve ekmek götüremez duruma geldim. 9 nüfusa bakıyorum, bunların içinde 6 çocuk var ve onlara ekmek götürmem gerekiyor. Vatandaşlar Bağlama sesini duyunca hoşlanıyor. Kimseden para istemiyorum, isteyen yardımda bulunuyor."

Balaban, 11 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu ayaklarının sakatlandığını dile getirdi. Küçük yaşlarda saz çalmayı öğrendiğini ifade eden Balaban, sözlerini şöyle tamamladı: "Tedavi olmak için evimi, eşyalarımı elimde olan neyim varsa sattım. Fakat sattıklarımın hiç biri tedavi masrafımı karşılamadı. Bu durumda ayaklarım tutmadığından çalışıp aileme bakamıyordum. Çareyi sokak sokak gezerek saz çalmakta buldum. Eve ekmek götürmek için buna mecburum. Bu parayla ev kirası, su ve elektrik borcunu ödeyebiliyorum. Yetkililerden geçimimi sağlayacak bir iş istiyorum."

 

 

iha

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık