Ana Sayfa Ekonomi SON BİR YILIN ZAM ŞAMPİYONLARI

SON BİR YILIN ZAM ŞAMPİYONLARI

Türkiye'de gıda fiyatlarının yüksek seyri gündemden düşmüyor.

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2015 Pazar 13:45
SON BİR YILIN ZAM ŞAMPİYONLARI

Türkiye'de gıda fiyatlarının yüksek seyri gündemden düşmüyor. Özellikle son günlerde et fiyatlarındaki artıştan sonra,  vatandaş için sağlıklı ve ucuz et tüketmek hayal oldu. Bir gün patates ya da limonun fiyatı tüketiciyi isyan ettirirken, başka bir gün kırmızı et ya da zeytinyağı fiyatları gündeme damgasını vuruyor. Mutfakların vazgeçilmez birçok temel gıda maddesinde tüketicinin bütçesi ciddi anlamda sarsıldı.

TÜİK'in enflasyon sepetinde yer alan gıda ürünleri arasında Temmuz 2014'ten bu yana fiyatları en çok artan gıda ürünlerinin başında zeytinyağı geliyor. BusinessHT'nin haberine göre zeytinyağı fiyatları son 1 yılda yüzde 85,3 artarak tüketicinin cebini en fazla yakan ürün oldu. Tüm dünyada kuraklığın da etkisiyle yaşanan rekolte kaybı zeytinyağı sektörünü olumsuz etkiledi. Her ne kadar Türkiye'de üretim artışı yaşansa da stokçuluk ve zeytinyağı üretiminin yeterli olmadığı yönündeki spekülasyonlar fiyatların artışında etkili oldu.

Zam şampiyonluğunda ikinci sırayı ise son bir yılda fiyatı yüzde 81,6 artan fındık içi aldı. Geçtiğimiz sezon başta don olmak üzere olumsuz iklim şartları nedeniyle yaşanan rekolte kaybı ile birlikte fındık fiyatları hızlı bir şekilde arttı. Yeni sezonda rekolte beklentileri yüksek olduğu için fiyatların düşmesi bekleniyor. Temmuz 2014'ten bu yana fiyatı yüzde 56,1 yükselen üçüncü ürün ise yer fıstığı. Tek başına tüketildiği gibi birçok ürünün içinde de kullanılan yer fıstığında, üretimdeki yetersizlik ve stoklarda ürünün azalması fiyatları yukarı çekti.

Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan ve yüksek protein değeri ile etin ikamesi olarak bilinen mercimek de zam şampiyonları arasında. Son 1 yılda yüzde 43,8 zamlanan mercimek fiyatlarının yükselişinde son yıllarda üretiminin azalması ve ülke ihtiyacının karşılanamamasına karşın ihracatının sürmesi iç piyasada fiyat artışına neden oluyor. 1 yılda yüzde 36,2 zamlanan badem içi fiyatları TCMB'nin Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda da kendine yer buldu. MB, kuruyemiş fiyatlarındaki yüksek artışlara dikkat çekerken, üretimdeki yetersizlik ve geçen yılki rekoltenin olumsuz iklim koşulları yüzünden düşük olması, fiyatlardaki artışın sebepleri arasında gösteriliyor.

 

Tüketicinin cebi yandı

Dünya üretiminde ilk 10 içerisinde 7'nci sırada yer alan limon, son 1 yılda yüzde 33 arttı. Limonda, çiçeklenme dönemindeki olumsuz iklim şartları nedeniyle üretimde düşüş yaşandı. Özellikle depolara alınan, ‘yatak' diye tabir edilen limon olan dikenli limonda da fazla çürüme yaşandı. Bu durum fiyatlara da yansıdı. Olumsuz iklim şartlarından kısmen etkilenen bir diğer ürün ise yeşil soğan oldu. Son 1 yılda yüzde 29 zamlanan yeşil soğan, tüketicinin cebini yaktı.

Kırmızı et fiyatlarındaki yüksek seyir son dönemde Türkiye'nin ekonomi yönetimi dahil 7'den 77'ye herkesin gündeminde. Arzın talebi karşılamaması ve izlenen yanlış politikalar sonucu son 1 yılda yüzde 28 artan kırmızı et fiyatları ile birlikte ithalat kapıları açıldı. Besilik dana ithalatına ek olarak karkas et ithalatı ile fiyatlar düşürülmeye çalışılıyor. Türk mutfağının yemeklerde vazgeçilmez ürünleri arasında ilk sıralarda yer alan salça da fiyat artışı en yüksek 10 ürün arasında 9'uncu sırada yer alıyor. Son 1 yılda yüzde 27,5 artan salça fiyatlarının yükselişinde ana etken olarak üretimde ürün planlaması yapılmaması sonucu geçen sezon domates rekoltesinin düşük olması ve bu yüzden yeterli salçalık domates bulunamaması gösteriliyor.

zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık