Ana Sayfa Dünya Son dakika… Beklenen Musul Operasyonu başladı

Son dakika… Beklenen Musul Operasyonu başladı

Irak'ta son dakika gelişmesi... Başbakan Haydar el Abadi, Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2016 Pazartesi 06:49
Son dakika… Beklenen Musul Operasyonu başladı

Operasyona ABD öncülüğündeki Koalisyon güçleri desteği altında Peşmerge, Irak rejim güçleri ve müttefik kuvvetler katılıyor.

Resmî devlet televizyonu El Irakiye’de konuşan Abadi, harekâtın gece saat 01.40 itibarıyla başladığını ve Musul kentine girecek güçlerin yalnızca Irak ordusu ile polisi olacağını belirtti.

Musul’a hakim en yakın dağlardan biri olan Zertik Dağı’nın eteğindeki köylere top atışı yapıldığı öğrenildi. Kent üzerinde keşif uçuşları yapılıyor. Irak’ın en büyük ikinci şehri olan Musul, Haziran 2014’ten bu yana IŞİD kontrolünde bulunuyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, bölgede yaşayan 1.5 milyon insanın güvenliğine ilişkin “aşırı kaygı” duyulduğu belirtildi. Musul, dinci terör örgütü IŞİD’in Irak’ta en önemli kalesi konumunda. Ve şehrin kaybı, yetkililere göre, IŞİD’in bölgede fiili olarak yenilgisi anlamına gelecek. Musul Harekâtı’na Türkiye katılmıyor. Dün ABD ordusuna bağlı topçu birliklerinin, büyük operasyon öncesi kentin çevresindeki IŞİD hedeflerini vurmaya başlamıştı.

 

ABADİ: TSK’NIN KATILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Dünkü açıklamasında Türk ordusunun Musul operasyonuna katılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden Abadi, Irak topraklarını ihlal eden tek gücün Türkiye olduğunu ileri sürdü. Bu durumu ‘kabul edilemez' olarak nitelendiren Abadi, Türkiye'deki siyasilerin ‘Irak'ta başka güçler varken, neden biz olmayalım' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Irak'ta hiçbir yabancı güç yoktur. Sadece danışman düzeyinde vardır.”

 

 

 

Kaynak: sözcü.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık