Ana Sayfa Türkiye SON SEÇİM ANKETİNDE PARTİLERİN OY ORANI

SON SEÇİM ANKETİNDE PARTİLERİN OY ORANI

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna seçmenin yüzde 42.8'i AK Parti, yüzde 27'si CHP, yüzde 15.9'u MHP ve yüzde 12.8'i HDP yanıtını verdi.

Giriş Tarihi: 12 Ağustos 2015 Çarşamba 10:22
SON SEÇİM ANKETİNDE PARTİLERİN OY ORANI

ANDY-AR araştırma şirketi, yeniden seçmenin nabzını tuttu. "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna seçmenin yüzde 42.8'iAK Parti, yüzde 27'si CHP, yüzde 15.9'u MHPve yüzde 12.8'i HDP yanıtını verdi.

27 İLDE 1504 KİŞİYE SORULDU

ANDY-AR, 'Kantitatif araştırma teknikleri'nden 'CATİ (telefon görüşme)' yararlanarak 27 ilde seçmenin nabzını yeniden tuttu. Araştırma şirketi 8-11 Ağustos tarihleri arasında, farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet, eğitim, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi olarak seçilmiş 1504 denekle görüştü. ANDY-AR okuyacağınız araştırmada 0.95 güven aralığı içinde hata payını ise +/- %2.5 olarak verdi.

BUGÜN SEÇİM OLSA

Seçmenin "Bu pazar milletvekili genel seçimi olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verdiği yanıt, kararsız oyların dağılımıyla şöyle oldu.

 

AK PARTİ İLE CHP YÜKSELİYOR

7 Haziran genel seçiminde yüzde 40.9 oy alan AK Parti, yüzde 42.8'e yükseldi. Son genel seçimde yüzde 25 oy alan CHP de oyunu artırıp yüzde 27'ye ulaştı. MHP, HDP ve diğer partilere oy veren seçmenin tercihindeyse gerileme gözlendi. 7 Haziran'da yüzde 16.3 oy oranına ulaşan MHP, yüzde 15.9'a gerilerken, yüzde 13.1 oy alan HDP de yüzde 12.8'e düştü. 7 Haziran Genel Seçimi'nde "Diğer partiye oy verdim" diyenlerin yüzdelik dilimiyse 4.7'den, 1.5'e indi. Ankete göre son iki ayda AK Parti ve CHP'nin oy oranı yüzde 2 yükseldi.

AK PARTİLİ 'SEÇİM', CHP'Lİ 'KOALİSYON' GÖRÜŞÜNDE

Araştırma şirketi koalisyon ve erken seçime ilişkin sorularını dört partinin seçmeninin tercihine göre de detaylandırdı. Partilere göre seçmenin "Erken seçim mi, koalisyon mu olmalı?" sorusuna yanıtları şöyle oldu. AK Partili seçmenin yüzde 78.3'ü, "Erken seçim" dedi. Bu en yüksek oranı MHP'li seçmen yüzde 45.4 ile izledi. "Erken seçim" diyen en düşük oran yüzde 20.1 ile CHP'li seçmen olurken, HDP'lilerin yüzde 24'ü de 'Erken seçim' cevabını verdi.

kaynak(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star