Ana Sayfa Urfa Haberleri STK'lar : Silahlar Susmalı, Barış Ortamı Oluşturulmalı

STK'lar : Silahlar Susmalı, Barış Ortamı Oluşturulmalı

ÇUKURCA’DAKİ OLAYLARIN ARDINDAN URFA’DAN ORTAK MESAJ YÜKSELDİ:

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2011 Cuma 13:05
STK'lar : Silahlar Susmalı, Barış Ortamı Oluşturulmalı
Önceki gün Hakkari’de meydana gelen olaylara tepkiler sürüyor. Şanlıurfa ve ilçelerinde dün gün boyu yapılan açıklamalarda “Silahlar Sussun” şeklinde mesajlar verildi.

İşte il merkezi ve ilçelerindeki kınama açıklamaları:COŞKUN: SUSSUN SİLAHLAR BARIŞ OLSUN

Dün Ahmet Bahçıvan iş merkezinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları Çukurca’daki saldırıyı kınama amaçlı bir basın açıklaması yaptı. MAZLUMDER, TYB, STK’lar adına açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Urfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun “Silahlar sussun, Barış olsun” dedi.

Coşkun açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bilindiği üzere, Hakkâri’nin Çukurca İlçesi'nde güvenlik güçlerine yapılan saldırı sonucu 26 askerimiz hayatını kaybederken, 22 askerimiz de yaralanmıştı. Türkiye'nin birlik ve beraberliğine, demokrasisine, demokratikleşme çabalarına yönelik gerçekleştirilen bu kanlı saldırıyı kınıyoruz. Türkiye’nin başına bela olmak adına bu kanlı eylem maalesef hepimizin yüreğini yakmıştır. Özellikle bu kanlı eylemin Habur’un yıldönümü olması, Demokratik açılımın ilk toplantısının olduğu güne denk gelmesi ve Cumhurbaşkanının bu bölgelere gezisinden sonra olması pek manidardır.

Bu tür eylemlerin, demokratikleşme yönünde kararlı adımların atıldığı zamanlarda artırılarak bu yöndeki çalışmaların sabote etmeyi amaçladığı şüphesi hepimizce malumdur. Bununla beraber, Devletin veya örgütün içinde bu ülkeye baharı yaşatmak istemeyen güçlerin mevcudiyeti de hepimizce malumdur. Dolayısıyla bu oyuna gelmemeli, demokratikleşmeden geri adım atılmamalıdır. Savaş dilinden ziyade barış dili kullanılmalı ve inadına sivil ve özgürlükçü anayasa çalışmalarına hız kesmeden devam edilmelidir. Ülkemiz, güçlü demokrasisi, büyüyen ekonomisiyle bölgesinde lider, dünyada sözü dinlenen bir ülke olmaya devam edecektir. Bu güçten rahatsız olanların, türlü tezgâhlarla birlik ve beraberliğimize, huzur ve refahımıza yönelik gerçekleştirdiği eylemler amacına ulaşamayacaktır. Demokratikleşme çalışmaları, her zamankinden daha kararlı bir şekilde devam edecek, özgürlükçü, demokratik yeni anayasa için çıkılan yoldan dönülmeyecektir. Hükümet demokratik açılım politikasından vazgeçmeyecek, Meclis’te grubu bulunan her parti sorumluluktan kaçmadan elini taşın altına koymalıdır. Bunun için yapılması gereken ise, demokratikleşme yönünde atılacak güçlü adımlardır. Halkının tamamını kucaklayan, ötekileştirmeyen yeni bir anayasa, her türlü sorunun çözümünde referans olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Şanlıurfa’daki Sivil Toplum Kuruluşları olarak, şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, sabır ve başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz.”KARADAĞ. ARTIK YETER! BARIŞ İSTİYORUZ!

Yaşanan olayların ardından bir açıklama yapan SES Sendikası Urfa Şube Başkanı İsmet Karadağ ise “Artık Yeter Barış İstiyoruz” dedi.

Karadağ açıklamasında şu sözlere yer verdi: “30 yıldır süren çatışmalar sonucunda her gün gençlerimiz hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Son olarak bugün sabah saatlerinde Hakkâri Çukurca’da meydana gelen çatışma sonucunda 24 askerimizin yaşamını yitirmesi ve 18 askerin yaralanması hepimizi üzüntüye boğmuştur. SES Şanlıurfa Şube Yönetim Kurulu olarak öncelikle yaşamlarını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı ve geride kalanlara sabır diliyoruz.

Kürt Sorununun Demokratik-Barışçıl yöntemlerle çözümünden uzaklaşılmasına neden olan çatışmaların devam etmesi kaygı vericidir. Hakkari Çukurca’da yaşananlar, bugüne kadar yaşadığımız acıları daha da derinleştirmiş,  Türkiye’nin dört bir yanındaki ocaklara düşen ateş hepimizin yüreklerini dağlamıştır. Yaşamlarının baharında olan, aileleri yoksulluğun pençesinde ayakta kalma savaşı veren gençlerimiz, yine arkalarında gözü yaşlı analar, eşler ve çocuklar bırakmıştır. Yaşanan acılara artık yeter denilmeli, yıllardır akan kan ve gözyaşı dinmeli, savaş dilinin yerini barışın dili almalıdır.

SES Şanlıurfa Şube Yönetim Kurulu olarak Kürt Sorununun Demokratik çözümüne yönelik olumsuz her girişim gibi son dönemde yaşanan acı gelişmeler ve bugün yaşadıklarımızdan duyduğumuz üzüntü ve endişeyi dile getiriyor, uzun süredir devam eden çatışmalarda yaşamlarını kaybeden gençlerimizin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Savaşın değil, demokratik, barışçıl çözüm yollarının gündem olması için; Başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere Hükümet yetkililerinin ve herkesin sağduyulu olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Özellikle siyasilerin toplumda karşılıklı kin, nefret ve düşmanlık duygularını pekiştirecek açıklamalar yapmak yerine, barış ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesi için somut adım atmalarını bekliyoruz. Artık çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz.”YAVUZ: ACIMIZ BÜYÜK AMA METANETLİ OLMALIYIZ

Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Yavuz, Hakkari'deki saldırıya ilişkin, ''Acımız büyük ama metanetli olmalıyız'' dedi.

Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen PKK saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasını düşünen herkesin uğruna binlerce can verilebileceğini öne süren Yavuz, şunları kaydetti:

''Bu toprakları kanımızın son damlasına kadar savunacağız. Yapılan bu terörist saldırılar kardeşliğimize hiçbir şekilde gölge düşürmeyecektir. Acımız büyük ama metanetli olmalıyız. Ağlayarak hainleri sevindirmemeliyiz. Bugün verilen şehitler Türkiye Cumhuriyeti için sözün bittiği yerdir. Artık bu hainleri hayattan koparmamız için bir dönüm noktasıdır.''KAÇAK: ANNELERİN GÜLMESİNİ İSTERDİM, AĞLAMASINI DEĞİL

Yaşanan acı olaylar ile ilgili bir açıklamanın da geldiği Şanlıurfa Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kaçak, “Annelerin gülmesini isterdim, ağlamasını değil” dedi.

Kaçak açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Ben annemin gülmesini isterdim ağlamasını değil, Türkiye’nin her bölgesinde selam verip ellerinden öpmesini isterdim. Nice Ahmet, Mehmet, Mustafa bu yolda can verse yinede bu vatan bölünmez. bu canileri nefretle kınıyoruz.”CENGİZ: GİZLİ BİR EL VAR

Din-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mehmet Cengiz de “Ülkemizde uzun zamandan beri gizli bir el bizi, birbirimize kırdırmak istiyor” diyerek şunları söyledi: “Devletin taşeron atıcılardan öte, bir şey yapması lazım. Sözde dost görünenlerin düşman olma ihtimali çok yüksek, Şer odaklarının perde arkası Siyonizm’dir. Acılı günlerimizde birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız. Duygularımıza kapılmadan açık yüreklilikle akan sele kapılmamalıyız. Değil bir insanın hayatına son vermek, bir insanın kalbini kırmak, Kâbe’yi yıkmaktan beterdir. Kasten bir insanı öldürmek ise tüm insanlığı öldürmüş gibidir der. Dinimiz.  İrtica ile mücadele fedaileri toplumu nereye getirdiklerini iyi görmelidirler. İnsana yapılan her türlü şiddeti kınarken, Hayatını kaybeden askerlerimize, polislerimize, Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabrı cemil niyaz ederim.”AKÇAKALE’DE GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Akçakale’de bir araya gelen grup, Hakkari'nin Çukurca İlçesi'ndeki saldırıyı protesto etti.

İlçe merkezinde oluşturdukları araç konvoylarına Türk Bayrağı asan ve şehir merkezini turlayan gruptakiler, Askerlik Şube Caddesi'nde araçtan inerek, burada bir süre PKK aleyhine slogan attı.

Ellerinde ''Askere uzanan eller kırılsın', ''Kahrolsun PKK'' ve ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' yazılı dövizler taşıyan grup, İstiklal Marşını okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık