Ana Sayfa Urfa Haberleri STK'lardan 3 Dilde Ateşkes Çağrısı

STK'lardan 3 Dilde Ateşkes Çağrısı

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, yaşanan ve sınırı aşan mermilerle 3 kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle tedirginliğin hakim olduğu Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları, çatışmaların bayramında son bulması için 3 dilde ateşkes çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2013 Cuma 07:18
STK'lardan 3 Dilde Ateşkes Çağrısı

Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda bir araya gelen ilçedeki 40 STK adına; Memur-Sen Temsilcisi Orhan Şenlik açıklamasını Türkçe, Genç İş Adamları Derneği Şube Başkanı Mehmet Yılmaz konuşmasını Kürtçe ve Semerkant Vakfı Başkanı Ali Dondurmacı ise Arapça yaptı. STK temsilcilerinin 3 dilde yaptığı açıklamada; çatışmalar nedeniyle Ceylanpınar'da tedirginliğin hakim olduğu vurgulanarak, "Bayram öncesi silahların susmasını umuyoruz. Hiç olmazsa tarafların bayramda ateşkes ilan etmesini istiyorum" dedi.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Tedirginliğin hakim olduğu Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Rasulayn'da ise sabahın ilk ışıklarıyla başlayan çatışmalar devam ediyor. Sabah saatlerine göre şiddetin azalmasına rağmen Rasulayn'dan halen silah sesleri gelmeye devam ediyor. Ceylanpınar'da da yetkililer mecbur kalınmadıkça vatandaşların sokağa çıkmaması konusunda uyarı anonsları yapmayı sürdürüyor.

MERMİLER İSABET ETTİ

Öte yandan, sabah saatlerinde yaşanan şiddetli çatışmalar sırasında sınırı aşan çok sayıda merminin ilçedeki ev ve işyerlerine isabet ederek hasarda yol açtığı da görüldü.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık