Ana Sayfa Urfa Haberleri Su Toplantısı Devam Ediyor

Su Toplantısı Devam Ediyor

Harran, Adıyaman ve Çukurova üniversitelerinin ortaklaşa yürütecekleri 3 gün sürecek olan uluslararası boyutlu su toplantısı bugün Harran Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Osmanbey Yerleşkesi Ziraat Fakültesinde başladı.

Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2011 Salı 09:25
Su Toplantısı Devam Ediyor
  Değişik illerden yirmiye yakın akademisyen, konu uzmanı, mühendisin katıldığı su toplantısına, katılımcıların yanı sıra Harran üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, kısa adı RIHN olan (Research Institute for Humanity and Nature) enstitüsü direktörü Prof. Dr.Tsugihiro Watanabe katıldı.

Toplantı açılışında Adıyaman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ve rektörümüz Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu birer konuşma yaptılar. Rektör Mutlu konuşmasında, Şanlıurfa’nın Mezopotamya merkezinde olduğunu, ziraat fakültesinin tarihi üniversitenin kuruluşundan da eski olduğunu ve kendi ayakları üstünde duran bir fakülte olduğunu ifade etti. Su konusunun önemine de dikkat çeken Rektör Mutlu, gelecek yıllarda gelişen nüfus artışından su sıkıntısının daha da kendini göstereceğini, Üniversite olarak kurdukları teknoparkın tarım ve tarıma bağlı su ve verimlilik konularında ağırlıklı çalışacağını söyledi. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ise konuşmalarında;“Böyle bir projenin içerisinde yer almanın faydalı olacağı düşüncesindeyim. Dünya nüfusu hızla artmaktadır. Nüfusun artması demek hammadde olarak suyun ve arazinin de önemli ölçüde kullanılması demektir. En çok kullanılan hammaddelerden birisi de havadır. Bu projede en önemli ele alınacak konular su topraktır.”  dedi.Açılış konuşmalarının ardından Research Institute for Humanity and Nature enstitüsü direktörü Prof. Dr.Tsugihiro Watanabe tarafından dinleyicilere konu hakkında brifing verildi.(gapha)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star