Ana Sayfa Sağlık Suçluya Beyin Taraması!

Suçluya Beyin Taraması!

Bilim insanları, zanlıların suçlu olup olmadığını beyin taraması yoluyla ortaya çıkarabilecek bir yöntem geliştirmeye çalışıyor.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:14
Suçluya Beyin Taraması!

Beyin görüntüleme teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor. Yakın zamanda beyindeki sinir faaliyetlerine bakılarak bir insanın sulu olup olmadığını bulmak mümkün olabilecek.

Bilim insanları ve hukuk uzmanları, ABD’nin New York kentinde 1 Haziran’da düzenlenen Dünya Bilim Festivali’ndeki panelde, bu konuyu tartıştı. Panel, Eylül ayında yayınlanması planlanan ‘Brains on Trial with Alan Alda’ adlı belgesel üzerine temellendirildi.

Kan akışı izleniyor

Yapılan çalışma fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yöntemiyle bir kişinin suçlu olup olmadığını belirlemeyi amaçlıyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde, kan akışındaki değişiklikler tespit edilerek yalan söylendiğinde beynin hangi bölgesinin aktif olduğu belirleniyor.

Panelde ele alınan belgeselin bir bölümünde, Alda adlı denek fMRI deneyine katılıyor. Denekten bir çekmecedeki yüzük ya ta saati alması istendi. Daha sonra denek MRI taramasından geçirildi ve çaldığı nesne hakkında yalan söylemesi istendi. Tarama sonucunda araştırmacı deneğin yalan söylediğini kolaylıkla tespit edildi. Zira deneğin yalan söylediği andaki beyin aktivitesi, normal anlardaki beyin aktivitesinden farklılık gösterdi.

Bilim insanları beyin taramalarıyla bir insanın yalan söylediğini yüzde 70 ile 90 doğruluk arınında tespit edebileceklerini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık