Ana Sayfa Ekonomi ŞUKAD’dan Urfa Barosu’na Tefecilikle Mücadele Desteği

ŞUKAD’dan Urfa Barosu’na Tefecilikle Mücadele Desteği

Şanlıurfa Baro’sunun tefecilikle mücadele için kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırmasına ŞUKAD’dan destek geldi.

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2011 Pazartesi 02:28
ŞUKAD’dan Urfa Barosu’na Tefecilikle Mücadele Desteği
Şanlıurfa'da son günlerde tefecilerin mağdur ettiği vatandaşların artması sonucunda Şanlıurfa Barosu Vergi Dairesi Başkanlığını göreve çağırdı. Şanlıurfa Kadınlarını Kalkındırma ve Destekleme Derneği (ŞUKAD) Başkanı Vildan Polat’ta Şanlıurfa Barosu’nun bu çağrısına destek verdiklerini açıkladı. Polat ‘’ biz destek verdiğimizi belirtiyoruz ve sadece Şanlıurfa’daki değil tüm Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına tefecilik illeti ile mücadelede destek olmaları için çağrıda bulunuyoruz.

Çünkü özellikle deyim yerindeyse bacasız fabrika misali bir sektör haline gelen tefecilikte esas olan, Faiz; diğer adlarıyla riba ve tefecilik; borç veren kişinin, alacağını tahsil ederken, verdiği değerden fazlasını tahsil etmesidir.
Faiz ve tefecilik sisteminde; faizle borç alan kişi çalışır, ancak kârını, bazen de sermayesini üstüne koyarak borcunu öder. Ya da elindeki avucundaki bütün değerlerini kaybeder ödeyemez durumuna gelir.  Bazen ödeyemez kavga eder. Bazen hapse düşer, bazen icraya düşüp, bazen de en son geçen gün meydana gelen vaka da olduğu gibi, Şanlıurfa’da genç bir kuyumcunun yaptığı gibi çaresiz kalır, Kafsına sıkarak intihar eder,  evini ocağını kaybeder.Öyle bir an gelir ki faiz illetinden, tefecinin pençesinden kurtulmak,  faizli borcunu ödemek için, başka faizlere bulaşarak çıkmazlara girer. Bazen toplumda izzet ve şerefini kaybederek, “üçkâğıtçı ve yalancı" mührünü yiyerek toplum dışı kalırlar. Bazen de bunalıma girip ya başkalarının canına veya kendi canlarına kıyarlar…Bunu yapan tefecilik mesleğini edinmiş insanlar için sahipsiz, işleri iyi gitmeyen ama gayri menkulleri, toplumda kredisi olan, çaresiz zengin ya da fakir insanımızı hedef alır.Bu döngünün Urfa’da bu kadar yayılması peygamberler şehri imajımıza, adımıza sürdükleri bir kara lekedir. Kurumlar üstlerine düşen görevlerini yaparak bu insanlardan şehrimizi temizlemesi gerektiği bilincine varmalıdır. Bu konuda ilgili davranan Sayın, Baro Başkanımız İrfan Güveni tebrik ediyoruz.  ŞUKAD olarak bu konuda bize düşen her türlü görevde baromuzun destekçisi olduğumuzun altını çiziyor, diğer STK’ların da Bu faizcilik illetti ile mücadelede üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini tekrar deklere ediyoruz.” Dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Elektrik arızalarını termal kameralar belirlecek

Elektrik arızalarını termal kameralar belirlecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık