Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞUKAD'DAN "İSLAM VE KADIN" KONULU SÖYLEŞİ

ŞUKAD'DAN "İSLAM VE KADIN" KONULU SÖYLEŞİ

Şanlıurfa Kadınlarını Kalkındırma Derneği tarafından organize edilen "İslam ve Kadın" konulu söyleşi yapıldı.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2012 Cumartesi 12:26
ŞUKAD'DAN
Şanlıurfa Kadınlarını Kalkındırma Derneği tarafından organize edilen "İslam ve Kadın" konulu söyleşi Şanlıurfa Belediyesi eski Nikah Salonunda gerçkleşti.

Modaratörlüğünü akademisyen Şahin Toprak'ın yaptığı söyleşide, Antalya'dan İlahyatçı bayan Gülderen Gültekin konuşmacı olarak olarak katıldı. Şanlıurfa'lı kadınların ilgi gösterdiği söyleşiye Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Pala'da katıldı. Pala burada yaptığı kısa konuşmasında kadının eğitiminin önemine değindi. Müdürlük olarak kendisinin de bu konuda hasas davrandığını kadınların eğitimi konusunda ellerinden geleni en üst düzeyde yapacaklarını söyledi.

İlahyatçı Gülderen Gültekin " İslam ve Kadın" konulu konuşmasında  İslam'da kadının yeri ve önemine değinerek kadının sosyal yaşamdaki yeri ve değerinede değindi. İlahyatçı Gülderen Gültekin günümüzde mümin kadınların örnek bir kadın sembolü olarak kendilerine Hz. Muhammed'in eşi Hz. Hatice'yi model alamları gerektiğinin altını çizerek. Hz. Haticenin yaşamının kadınlar için çok çok önemli örnekler taşıdığının altını çizdi.

Konuşmacı Gültekin günümüzde islamiyetle ilgili konulardan insanların çevrelerinden duydukları ile değil sağlam kaynaklardan okuyarak din konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini vurgulayarak, çevreden duyumların dinle alakası olmayan bir çok şeyin varmış gibi algılmasına dinin yanlış yorumlanmasına neden olduğunu söyledi.

İslam dini içerisinde  tek eşliliğin esas olduğunu, bunu da Allah'ın ayetle insanlara bildirdiğini söyleyen Gültekin, İslam hukukunda da kadın ve erkeğin eşit yer aldığının, hukukun onların arasında ayrım yapılmasına, yanlı olmasına asla izin vermediğinin altını çizdi.
Program sonunda ŞUKAD Başkanı Vildan Polat, Gülderen Gültekin'e teşekkür ederek, kendisine günün anlam ve önemine binaen plaket verdi.

Söyleşi ile ilgili Urfa Haber'e açıklamada bulunan Vildan Polat " Kutlu Doğum Haftası münasebeti ile kadınlarımıza yönelik böylesi güzel bir programı tertip ettik. Kadınlarımız da bu programa yoğun ilgi gösterdi. Sayın Gülderen Gültekin'inin buradaki güzel sunumu ve açıklamaları ile çocğu kadınlarımızın din konusunda doğru olarak bildiğini sandığı bilgilerin aslında yanlış olduğunuda öğrenmiş oldu. Çok faydalı ve güzel bir etkinlik oldu. Bu program da emeği geçen herkese bizi yanlız bırakmayan konuşmacı olarak katılan Gülderen Gültekin'e, akademisyen Şahin Toprak hocamıza, İl Milli Eğitim Müdürü sayın, Mehmet Pala'ya ve panelimize iştirak eden davetlilerimize, mesaj gönderen Milletvekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Program sonunda ŞUKAD tarafından davet edilen Aşağı Çarşı İlahi Grubu tarafından davetlilere ilahi konseri verildi.
Urfa Haber/ ÖZEL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık