Ana Sayfa Siyaset Şüphe Var Kanıt Yok!

Şüphe Var Kanıt Yok!

İşte Etik Kurul kararı

Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2011 Pazartesi 10:26
Şüphe Var Kanıt Yok!
Türkiye yaklaşık 40 gündür şikeyle yatıyor şikeyle kalkıyor... Herkes birbirine “Şimdi ne olacak, küme düşürme kararı verilecek mi?” diye soruyor... HABERTÜRK, 9 Eylül’de başlayacak ligler öncesi büyük önem taşıyan Futbol Federasyonu’nun bugünkü toplantısında tartışılacak yol haritasına ışık tutuyor.

1- 22 gündür yoğun bir şekilde çalışan Etik Kurulu, raporunu bugün saat 10.00’da TFF İcra Kurulu’na verecek. Etik Kurulu’nun “Şike ve teşvikte şüphe var ama kanıt yok. Bazı sanıkların ifadelerinde eksiklikler var.
İddianamenin beklenmesinde fayda görüyoruz” şeklinde rapor hazırladığı öğrenildi.
2- TFF Yönetim Kurulu, tarihi toplantısı saat 17.00’de başlayacak.
3- Başkan Mehmet Ali Aydınlar, yaşanan süreçle ilgili olarak yönetime bilgi verecek. 4- Yönetim, Etik, Hukuk ve Tahkim Kurulu üyeleri arasında daha önce yapılan fikir diplomasi sonucunda 2 farklı görüş ağır bastı:

A PLANI: İddianame beklenecek. Kasım ya da Aralık ayında çıkması beklenen iddianame son derece ağır olursa, TFF dosyayı acilen masaya yatıracak. Yeni bir süreç işleyecek. Şike kararı gerekirse sezon içinde alınacak. Ancak ne karar alınırsa alınsın, Tahkim Kurulu süreci de işleyeceği için bu kararın uygulanması sezon sonunu bulacak.
- İddianamenin içeriğinde acil karar alınmasını gerektiren bir durum olmazsa, Adli Yargı süreci işleyecek. Mahkemenin vereceği karar beklenecek. Yargı sürecinin ise 3 yıldan az sürmeyeceği düşünülüyor.
- Halen tutuklu bulunan kişiler başta olmak üzere çok sayıda isim PFDK’ya gönderilecek. Haklarında tedbir kararı konulacak.

TEŞVİĞE KÜME DÜŞME KALDIRILACAK
- Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı’nda yer alan şike ve teşvik maddesinin son derece ağır, yanlış ve tutarsız olması nedeniyle önümüzdeki sezon başında büyük olasılıkla bazı değişikliklere gidilecek. Özellikle teşvik olayına karışan takımlarla ilgili olarak “küme düşme” cezası kaldırılacak. Yerine “kişilere ömür boyu men” cezası getirilecek.
- TFF, delilleri yeterli görmeyip yine karar almazsa, 3 yıl sonra Adli Yargı’dan çıkacak karar paralelinde dosya yeniden masaya yatırılacak. Talimatta teşvik primi ile ilgili küme düşme cezası kaldırılmış olacağı için takımlar büyük tehlikeden kurtulmuş olacak.
- Süper Lig, 9 Eylül’de başlayacak.
- Temsilcilerimizin Avrupa mücadelesi için engel söz konusu değil, aynen devam edecekler.

ŞOK KARARLAR ÇIKABİLİR
B PLANI: Soruşturmada adı geçen kulüplerin canları fena yakacak. Yönetim Kurulu, Etik Kurulu’ndan gelen rapor doğrultusunda yetkisini kullanıp kuvvetli şüphe kanaatiyle küme düşürme cezası verecek. Daha önce Bochum Savcılığı’nın soruşturması doğrultusunda yargılama bitmeden böyle bir uygulamaya gidilmişti. Yeni sezonda şaibeye yol açmamak için küme düşürme cezası hayata geçirilecek ve tarihi cezalar kesilecek.

ETİK KURUL RAPORU:
Belgeler inceledik. Şike ve teşvik konusunda şüpheler var ama kanıt yok. Sanıkların ifadeleri de eksik. İddianamenin beklenmesinde fayda görüyoruz

TFF'NİN OLASI YOL HARİTASI - 1
Etik Kurulu’nun tavsiyesi, iddianamenin beklenmesi yönünde. Avrupa ve Süper Lig’de aynen devam edilecek. Şu an için küme düşürme söz konusu değil

TFF'NİN OLASI YOL HARİTASI - 2
Şike ve teşviğe yönelik kuvvetli şüphe var. Bunlar karar almamız için yeterli. Yeni sezonda şaibeye mahal vermemek için küme düşürme cezasını hayata geçirdik(HABERTÜRK)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık