Ana Sayfa Siyaset "Süreç teknik bir süreç değildir.

"Süreç teknik bir süreç değildir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin Meclis Grubu'na seslendi.

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2015 Salı 14:54

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK  Parti'nin Meclis Grubu'na seslendi. Davutoğlu Haziran ayındaki genel seçimlerine yönelik mesajlar verdi. Çözüm Süreci'ne de değinen Davutoğlu, "Süreç teknik bir süreç değildir. Birçok provokasyonla karşılaştık. Çok çetin bir 10 yıl oldu, her yolu denedik. Bunun karşısında olanlar da her yöntemi kullandılar" dedi. Başbakan üç prensip sıraladı: Birlik- Özgürlük- Güvenlik prensipleri. 

Davutoğlu, "Çözüm sürecini önümüzdeki siyasi gelişmelerin merkezine oturttuk. Önümüzdeki süreçte çözüm sürecine dair çok daha önemli adımların atıldığınza şahit olacaksınız" mesajını verdi. 

Başbakan Sünni-Alevi kardeşliğine vurgu yapıp, "Seçim yaklaşırken Alevi vatandaşlarımız üzerinden provokasyon yapmaya çalışanalara şunu söylemek istiyorum. Milleti bölmeye dönük siyaset yapılamaz." dedi.  "Bizim amacımız sivil ve özgürlükçü bir anayasa yazmak" diyen Başbakan, "Özgürlükleri ihmal eden bir yaklışımı kabul etmemiz mümkün değildir. Özgür iradeyle hareket edebilmek en temel haktır." dedi. 

'Barışçıl gösteriye müdahale oldu mu?'

Güvenlik prensibinde ise Davutoğlu "Güvenlik olmadan özgürlükler hayata geçirilemez" dedi ve muhalefet partilerin güvenlik paketiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi:

"Muhalefet ve paralel muhalefet Türkiye'de kaos çıkarmak istiyor. 6-7 Ekim olaylarından sonra Türkiye'nin bir iç güvenlik reformuna ihtiyacı olduğunu gördük. Muhalif parti liderleri konuştu, bize tek bir madde göstersinler ki AB ve evrensel standartlara uygun olmasın. Gösteremezler. Mesele o değil. Sandıktan umutları olmadığı için iktidara gelmenin tek yolu olarak kaosu ve krizi görüyorlar. Öyle bir kriz çıksın da Türkiye'de iktidar olsunlar diye bekliyorlar. Kııçdaroğlu, halkı direnmeye çağırdı. Madem sen demokratik partinin ldierisin, halkı direnmye çağıracağına sandığa çağır sandığa. Üç ay sonra sandığa gidiyoruz. Deyin ki halka, sandığa gidin ben 5 ay sonra bu yasayı değiştireceğim deyin. Beyefendi sandığa güvenmiyor, bu sandıktan hiç CHP  çıkmadı ki ve çıkmayacaktı.Geçen Kadıköy'de gösteri oldu. Her türlü eleştiri haklarını kullandılar. Barışçılş gösteriye hiç müdahale oldu mu? Olmadı. Ama molotof kokteyllilerin önüne geçersen sen siyasetçi değil provokatör olursun. Kılıçdaroğlu, mecliste konuşuyor, aynı saatte Pensilvanya New York Times'a makale yazıyor. Çünkü arkadan bir el bunları kontrol ediyor." 

Davutoğlu iç güvenlik  paketinin çıakcağını belirtirken, "Hiç kimse, bu bir haftalık ertelemeyi, iç güvenlik reformu paketinden herhangi bir şekilde zamana yayıldığı veya vazgeçildiği gibi intibaya kapılmasın. İç güvenlik reformu paketi çıkacaktır, çıkacaktır, çıkacaktır." diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, "Partilere düşünme fırsatı veriyoruz. Düşünsünler. Kılıçdaroğlu Pensilvana ile ortaklığını gözden geçirsin. Tefekkür etsin, tefekkürün kelime anlamını biliyor mu bilmiyorum ama..Varsa şu madde dünyanın hiçbir yerinde yok desinler, biz onlarla hepsini konuşmaya hazırız. Konuşuruz. Biz kendimizden eminiz. İşte hori meydan. Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş, üçüzler... hadi düşünün. Ama şehirlerimiz tahrip edilirken siz susun diyorsanız, biz susmayız. Umut ediyoruz 1 hafta içinde tutumlarını değiştirsinler." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Al Jazeera

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star