Ana Sayfa Dünya SURİYE İLE İPLER TAMAMEN KOPTU!

SURİYE İLE İPLER TAMAMEN KOPTU!

Türkiye, Hula katliamından sonra Suriyeli diplomatların 72 saat içinde Türkiye'yi terk etmelerini istedi.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2012 Çarşamba 06:47
SURİYE İLE İPLER TAMAMEN KOPTU!
Ankara, Suriye yönetimine karşı "yeni tedbirler" gerekli olduğunu belirterek Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs tarihinden itibaren 72 saat içinde Türkiye'den ayrılmalarını istedi. Suriye'nin El Hüle ilçesinde en az 110 sivilin öldürülmesinin ardından bazı Batılı ülkeler gibi Türkiye de, Suriye diplomatlarını sınır dışı etme kararı aldı. Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personel, 30 Mayıs (bugün) tarihinden itibaren 72 saat içinde Türkiye'den ayrılacak. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye güvenlik güçlerinin Humus'un El-Hule ilçesinde gerçekleştirdiği, 50'si çocuk olmak üzere en az 110 masum sivilin hayatlarına malolan "toplu katliamın, uluslararası camiada büyük bir infiale yol açtığı" belirtilerek şöyle devam edildi: "İnsanlığa karşı suç niteliğindeki bu eyleme karşı sessiz ve tepkisiz kalınması söz konusu dahi olamaz. Sivil halka karşı toplu bir katliama girişenlerin işledikleri bu vahim insanlık suçu cezasız kalamaz. Bu alçakça katliama karşı tek sesle, birlik içinde gerekli tepkileri vermek uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur."
BÜYÜKELÇİLİK MASLAHATGÜZARINA NOTA VERİLDİ Bu anlayış doğrultusunda, Türkiye'nin de Suriye Yönetimi'ne karşı "yeni tedbirler alınması gerekli görüldüğü" belirtilen açıklamada "Evsahibi ülke olarak, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi'nin 9. Maddesi uyarınca, Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkemizden ayrılması talep edilmiştir. Bakanlığımıza çağrılan Büyükelçilik Geçici Maslahatgüzarı'na bugün (30 Mayıs) bir Nota ile gerekli bildirim yapılmıştır" denildi.
"SUÇ İŞLENMEYE DEVAM EDİLİRSE DAHA İLERİ TEDBİRLER ALINACAK" Suriye Yönetimi'nden beklenenin, uluslararası camianın çağrıları doğrultusunda, bir an önce sivil halka yönelik şiddet eylemlerine son vermesi ve halkın meşru talepleri doğrultusunda, ülkede demokratik bir geçiş sürecinin önünü açması olduğunu vurgulayan Bakanlık açıklamasının sonunda, "Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır. Bu komşu, tarihdaş ve kardeş Suriye halkına karşı manevi ve vicdanı sorumluluğumuzdur" uyarısında da bulundu
10 ÜLKE SINIRDIŞI ETMİŞTİ Hula'da 32'si çocuk 92 kişinin infaz edilmesinden sonra ABD, İngiltere, Fransa, İsviçre, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Kanada ve Avustralya Suriyeli diplomatları sınır dışı etme kararı aldı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birlikler tarafından Humus'un Hula kasabasında 32'si çocuk 92 kişinin infaz edilmesinin yarattığı şok sürüyor. Suriye yönetimi olaydan 'teröristleri' sorumlu tutarken, uluslararası tepkiler de artarak devam ediyor. Dün ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, İsviçre, Kanada ve Avustralya hükümetleri, Suriyeli diplomatları sınır dışı etme kararı aldı. Bu ülkelerdeki diplomatlar ve büyükelçiler, en geç bir hafta içinde Şam'a dönecek. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, uluslararası toplumun Suriye'deki katliamdan duyduğu endişeleri dile getirerek, dünyadaki birçok ülkenin de aynı şekilde davrandığını ve davranacağını açıkladı. Suriye İngiltere'de maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyordu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'nin Paris Büyükelçisi Lamia Şakkur'un hemen sınır dışı edileceğini kaydetti. Hollande, 'Suriye'nin Dostları' toplantısının temmuz ayı başında Paris'te düzenleneceğini de söyledi. Türk diplomatik kaynaklar da, Türkiye'nin sınır dışı etme kararı olmamasına rağmen, Ankara'daki Suriye Büyükelçiliği'nde çok az diplomatın kaldığını, Suriye'nin şu anda maslahatgüzar seviyesinde temsil edildiğini açıkladı. Öte yandan, geleneksel olarak Şam yönetimiyle oldukça iyi ilişkileri bulunan İspanya'nın Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Kofi Annan tarafından ortaya atılan barış planı başarısız olursa, Esad rejiminin uyguladığı şiddetin durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden yeni bir karar çıkarılması gerektiğini söyledi.
ANNAN ESAD'A ENDİŞELERİNİ İLETTİ Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile dün Şam'da bir araya geldi. Annan'ın görüşme sırasında Esad'a, Hula'da yaşanan katliamdan sonra uluslararası kamuoyunda oluşan endişeleri ilettiği bildirildi. Annan ayrıca şiddetin sona erdirilmesi için cesur kararlar alınmadığı takdirde barış planının suya düşeceğini de vurguladı. Beşar Esad ise planın uygulanmasını 'terör'ün durması şartına bağladı.
BM: HULA'DAKİ KURBANLAR İNFAZ EDİLDİ BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Hula'da öldürülenlerin çoğunun yakın mesafeden ateş yoluyla kasten infaz edildiğini bildirdi. Colville, Cenevre'de yaptığı açıklamada "Ulaştığımız bilgiler, kurbanların çoğunun iki ayrı alanda rejim yanlısı milisler tarafından infaz edildiğini gösteriyor" dedi. Katliamlar sırasında bazı çocuk ve kadınların ölü numarası yaparak kurtulduğu da kaydedildi. Dün ordu birliklerinin muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda ise en az 35 kişinin öldüğü açıklandı.DHA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Güneydoğu’daki Siyasetçilere Silah ve Koruma

Güneydoğu’daki Siyasetçilere Silah ve Koruma

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık