Ana Sayfa Ekonomi SURİYE KAPISI AÇILDI, ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

SURİYE KAPISI AÇILDI, ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Suriye yönetiminin 6 ay aradan sonra Tellebyat Sınır Kapısı'nı yeniden açması Akçakale ilçesinde esnafın yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 7 Haziran 2012 Perşembe 11:05
SURİYE KAPISI AÇILDI, ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ
Suriye yönetiminin 6 ay aradan sonra Tellebyat Sınır Kapısı'nı yeniden açması, Akçakale ilçesinde esnafın yüzünü güldürdü.

Suriye yönetiminin talebi üzerine hafta sonu açılan sınır kapısından genellikle Halep ve Rakka kentlerinden gelen Suriyeliler geçiş yapıyor. Vatandaşlar sınırın her iki yakasında aylardır görmedikleri akrabalarıyla hasret gideriyor.


Gümrük Muhafaza Müdürlüğü yetkilileri, sınır kapısından 3 günde toplam 200 araç ve bin civarında kişinin karşılıklı geçiş yaptığını belirtti.


Yetkililer, geçişler sırasında herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığı kaydetti.


''Hem ekonomik ilişkiler hem akrabalık bağı var''


Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Sınır kapısının açılmasıyla vatandaşımızın yüzü gülmeye başladı, gönül isterdi ki Suriye'de bu olaylar yaşanmasın'' dedi.

Suriye'deki karışıklığın bir an önce sona ermesinin akrabalık ve komşuluk ilişkileri bulunan iki ülke halkı için önemli olduğunu ifade eden Ayhan, ''Bilindiği gibi akrabalarımızın yarısı burada yarısı orada. Suriye'de yaşanan karışıklık nedeniyle taziye ve düğünlere kimse gidip gelemiyor, akrabalar arasında kopmalar oldu. Sınır kapısının açılmasıyla vatandaşımızın yüzü gülmeye başladı, gönül isterdi ki Suriye'de bu olaylar yaşanmasın. Sınır kapısı hem ekonomik açıdan hem de akrabalık ilişkileri açısından bizleri çok etkiledi. Yeniden açılan kapının iki ülkenin halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'' diye konuştu.


Akçakale Gümrük Kapısı yakınlarında esnaflık yapan Osman Avşaroğlu ise kapının açılmasının ilçe esnafını sevindirdiğini belirterek, en azından ticari araçların geçmesinin ekonomiyi canlandırmaya başladığını belirtti.


İsa Toktimur da kapının açılmasının ticari taksi işletmecileri olarak kendilerini sevindirdiğini, iki ülke ilişkilerinin yeniden eski günlerine dönmesini temenni ettiklerini dile getirdi.


Bu arada iç karışıklığın yaşandığı Suriye'nin Rakka vilayeti ile Akçakale sınırındaki Tellebyat mıntıkasının şu anda ülkenin en sakin bölgelerinden biri olduğu kaydedildi.


Suriye yönetimi, 7 Aralık 2011 tarihinde ''tadilat yapılacağı'' gerekçesiyle tek taraflı kapattığı Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi sınırında yer alan Tellebyat Sınır Kapısı'nı 3 Haziran 2012 tarihinde yeniden açmıştı. YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star