Ana Sayfa Urfa Haberleri Suriye 'li PKK'lıların Aileleri Urfa Yerine Kilisi Tercih Ettiler

Suriye 'li PKK'lıların Aileleri Urfa Yerine Kilisi Tercih Ettiler

Türkiye'de öldürülen Suriye uyruklu PKK'lıların cenazelerinin, ailelerine Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan teslim edilmesi, sınırdaki taksi şoförlerini rahatsız etti.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2011 Pazartesi 20:27
Suriye 'li PKK'lıların Aileleri Urfa Yerine Kilisi Tercih Ettiler
Türkiye'de öldürülen Suriye uyruklu PKK 'lıların cenazelerinin, ailelerine Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan teslim edilmesi, sınırdaki taksi şoförlerini rahatsız etti. Can güvenliklerinin tehlikeye girdiğini belirten şoförler, terörist ailelerinin kendilerine saldırdığını söyledi. Suriye hükümetinin isteğiyle Kilis üzerinden gerçekleştirilen teslimden dolayı ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen şoförler, ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

Suriye hükümetinin, PKK'ya yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda ölen Suriye uyruklu pkk' lılar cenazelerini, Şanlıurfa ve Mardin'den teslim alınmasını kabul etmeyip, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan almak istemesi, sıkıntıya yol açtı. Bugüne kadar Riyat Berker Hüseyin, Ahmet Mirza, Behice Bedro gibi Suriye uyruklu birçok pkklı cenazesinin Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan ailelere teslim edilmesi, iki ülke arasında taksi şoförlüğü yapan esnafı rahatsız etti. Taksi şoförleri, cenazelerini almaya gelen ve bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atıp, Türk bayrağı bulunan araçlara tacizde bulunduğunu iddia etti. Can güvenliklerinin tehlikede olduğunu dile getiren şoförler, cenaze tesliminde Kilis'in tercih edilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını kaydetti. Kilis üzerinden Suriye'ye yolcu taşımacılığı yapan bir firmanın sahibi olan Ahmet Kın, yaşanan sorundan dolayı zor günler geçirdiklerini belirtti. Kın, "pkk lıların cenazesinin teslimi sırasında, karşılamaya gelen PKK sempatizanı gruplar oluyor. Suriye gümrüğünde onlar cenazelerini beklerken, bu bizim de Türkiye'ye dönüş zamanımıza denk geliyor. Şoförümüz bu olaydan da haberi olmuyor. Türk plakalı ve Türk bayraklı araç, direkt grubun hedefi oluyor. Şoförlerimizin can güvenliği kalmıyor. Biz buradan cenaze teslimi yapılmasını istemiyoruz. Çünkü can güvenliğimiz tehlikede. Hakkâri'de ölen bir pkklı Kilis'ten teslimini anlamsız buluyoruz." diye konuştu.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star