Ana Sayfa Urfa Haberleri SURİYE’DE İNSANLIK ÖLÜYOR

SURİYE’DE İNSANLIK ÖLÜYOR

Suriye'nin kuzeyinde Haseke iline bağlı Rasulayn ilçesi sınırlarında yer alan Umcun, Tel Eliye, Temade köylerinde ve mezralarında IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) bağlı güçlerin sivil yerleşim yerlerine saldırdıkları, bombalı araçlarla saldırılar düzenledikleri ve bu saldırılarda kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 15 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Bölgede PYD (Demokratik Birlik Partisi) güçleri ile IŞİD güçleri arasında çatışmaların devam ediyor olması, ölü sayısının artmasına neden olacaktır.

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 04:04
SURİYE’DE  İNSANLIK ÖLÜYOR

Mazlumder Şanlıurfa şubesi tarafından yapılan  yazılı basın açıklamasına göre; Gerek uluslararası hukuk gerekse İslam hukuku masum insanların, sivillerin, kadın ve çocukların, yaşlıların savaş ortamında hukukunu korumayı yaşam ve barınma haklarının muhafazasını şart koşmaktadır. Kimliğine bakılmadan tüm masum insanların yaşam ve barınma gibi  temel  haklarını ihlal edenler savaş suçu işledikleri asla unutulmamalıdır.

Komşumuz Suriye halkının  Esad rejiminden meşru haklarını talep etmesi ile başlayan ve daha sonra  bu durumdan nemalanma, mevzi kazanma arayışına dönüşen, hiçbir ahlaki sınır tanımayan bu savaşı lanetliyor, savaş hukukunu ihlal eden tarafları, kim olursa olsun bir gün hukuk önünde hesap vereceklerini umuyor ve bu konuda şimdiden onları uyarmayı bir insanlık görevi addediyoruz.

Mazlum Suriye halkının meşru haklarına  daha fazla insan hayatını kaybetmeden kavuşmasını,  bu savaşta sorumluluğu bulunan  tüm ülke ve tarafları   adil bir barış ve kalıcı bir çözüm için üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyoruz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık