Ana Sayfa Dünya Suriyeli Kürt lider Ömer Osi’den Erdoğan’a: Kürtleri kullanamayacaksınız!

Suriyeli Kürt lider Ömer Osi’den Erdoğan’a: Kürtleri kullanamayacaksınız!

Suriye Kürt Ulusal Girişimi Başkanı Ömer Osi, önceki gün Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile Kürt lider Meşal Temo suikastı konusunda bir görüşme yaptı.

Giriş Tarihi: 10 Ekim 2011 Pazartesi 17:37
Suriyeli Kürt lider Ömer Osi’den Erdoğan’a: Kürtleri kullanamayacaksınız!
Osi, Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine yapılan görüşmede, Esad’ın bütün Suriye halkına, özellikle Kürt halkına ve Temo’nun ailesine taziyelerini bildirdiğini söyledi.

Osi’nin belirttiğine göre, Esad, menfur suikasttan duyduğu büyük üzüntüyü ifade etti. Esad, Kürt halkının Suriye’nin ulusal birliğine bağlı olduğuna ve suikastın, dış güçlerin kışkırtmalarına rağmen Kürtlerle Suriye halkı ve yönetimi arasında bir ayrılığa yol açmayacağına inancını dile getirdi. Esad, “bu tür tertiplerle uğraşanların hezimete uğradığını tarihin gösterdiğini, ber kez daha tertipçilerin hezimetini dosta düşmana göstereceklerini” belirtti.

Görüşmeden sonra sorularımızı yanıtlayan Osi, “Bütün Suriye halkına, bütün Kürt halkına, Temo’nun ailesine ve arkadaşlarına, doğduğu Dıvbasi Köyü halkına başsağlığı diliyorum. Bu, bir fitnedir. Suriyeli Kürtlerle Suriye’nin halkçı, anti emperyalist yönetimini ayırma çabasıdır. Eli kanlı silahlı şebekelerin işlediği bu menfur suikast, 7 aydır haklarını barışçı yollarla almaya çalışan Kürt halkının olgun tavrını hazmedemeyenlerin kışkırtıcılığıdır” dedi.

‘BOP’çular rahatsız oldu’

Kürt halkının demokratik hak ve taleplerini ulus çatısı altında ve her türlü dış müdahaleye karşı durarak, içte hiçbir şekilde şiddete başvurmadan elde etmekte olduğunu ifade eden Osi, “Kürt halkı, devrim gibi reformlar yapan Cumhurbaşkanı Esad ile birlikte yeni Suriye’yi yaratma kararlılığı içindedir. Kürtlerin bu tutumu başta ABD olmak üzere Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) güçlerini ve eşbaşkanları Tayyip Erdoğan’ı rahatsız etmiştir. Suriye kürtlerinin vatanseverliğinden rahatsız olan güçler, Suriye’nin anti emperyalist halkçı yönetimiyle arasını bozmak için 7 ay uğraştılar. Bu uğraş Meşal Temo’nun katliyle sonuçlandı. Temo suikastı çevre ülke istihbaratlarının işidir. Tetikçiler onların maşasıdır” görüşünü ifade etti.

Osi daha sonra şunları söyledi: “Bu işin arkasında, lojistik destek veren, eğiten, para, silah sağlayan çevre ülke istihbaratı, ABD’nin emriyle bu menfur suikastı tertipledi. Erdoğan baştan beri Suriye’de bir Libya yaratmaya çalıştı. Bütün çabalara rağmen iç çatışma olmadı. Bilinçli Suriye halkı oyuna gelmedi. Kürtler de dış müdahalelere karşı tavır aldı.

‘Yakamızdan düşün’

Sayın Esad’ın özveriyle rekor denilecek kısa süre içinde gerçekleştirdiği, kör gözlerin görmek istemediği, eski sistemi yepyeni demokratik sistemle değiştiren reform paketi, Kürtlerin demokratik haklarını vermiştir. Ahlaksızca reform paketi hakkında şüphe uyandırmaya çalışan, ‘Zaman kalmadı’ diyen bütün şer güçlerine şu an elimde tuttuğum resmi gazeteyi şamar gibi vuruyorum. Suriye halkı ve Kürtleri artık demokratik haklara sahip. Kürt halkı olarak şer güçlerine ‘Yakamızdan düşün’ diyorum. Haklarımızı kullanmamıza müsaade edin. Mezhep, Kürt-Arap çatışmaları kışkırtarak yaptığınız şey, Sayın Esad liderliğinde karara bağlanarak resmileşen reformları kullanmamızın yolunu kesmektir.

‘İsrail’le tiyatro kandırmıyor’

Buradan bir kez daha Erdoğan’a sesleniyorum: Suriye’de halklarımızı kışkırtacağına, Türkiye’de Kürt halkına zulmedeceğine örnek al; beceremediğin demokratikleşmeyi gerçekleştir. Ülkeni bölünmekten kurtar! Suriye’yi bölmek için çırpınırken, kendi ülkeni parçaladığının farkında değilsin. Evi camdan olan başkasının evini taşlamasın! İsrail’le ortaya koyduğun tiyatro, bölgede artık kimseyi aldatmıyor. Füze kalkanını ülkene yerleştirmek için ortaya koyduğun bu oyun, bölge halkına olduğu kadar kendi halkına merhametsizliktir. BOP’un mimarları ve eşbaşkanı, kendi amaçları için Kürt halkını kullanamayacak. Biz Suriyeli Kürt aydınlar olarak tek vatan çatısı altında halkımıza gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz. Olup biteni dikkatle izleyen halkımız, bizimle birlikte hareket edecek.”
(Aydınlık Gazete)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İşte YouTube sayesinde milyoner olan 10 kişi

İşte YouTube sayesinde milyoner olan 10 kişi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star