Ana Sayfa Dünya Suriyeli muhalifler Şanlıurfa'da biraraya geldi

Suriyeli muhalifler Şanlıurfa'da biraraya geldi

İÇ karışıklığın devam ettiği Suriye'deki muhalif gruplar tek çatı altında birleşmek için Şanlıurfa'da bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 00:51
Suriyeli muhalifler Şanlıurfa'da biraraya geldi

Aralarında üst düzey rütbeli eski asker ve aşiret reislerinin bulunduğu muhalif gruplar, 2 gün sürecek olan toplantı anlaşma sağlanması için görüşmelere başladı.

Suriye'de Esad rejimine karşı olan muhalif gruplar, Suriye birliği için Şanlıurfa'da bulunan bir otelde toplandı. Almanya, Amerika, Rusya'da bulunan bazı Suriyeli muhalif grupların da geldiği toplantıda, Esad sonrası Suriye birliğinin kurulması için görüşme yapılacağı belirtildi. Aralarında üst düzey rütbeli eski asker, aşiret reislerinin bulunduğu 150 Suriyeli muhalif grup 2 gün sürecek olan birleşme toplantısında temel konuları görüşecek.

Toplantıya askeri üniformayla katılan bazı Suriyeliler muhalif gruplar, Suriye'nin bölünmemesi, Esad sonrası kurulacak hükümette Baas rejimine yakın hiç kimsenin söz sahibi olmayacağı, düzenli ordu kurularak dış müdahalelerin engellenmesi ve terör uzantılarının temizlenmesi konusunda görüşerek ortak bir bildiri yayınlayacaklar.

Suriyeli muhalif gruba ev sahipliği yapan Araplar Yardımlaşma ve Küldür Derneği (ARAPDER) Başkanı Şükrü Kırboğa, dernek olarak sınır komşusu Suriye'de süren iç karışıklığa bir nebze olsun katkı sağlamak istediğini söyledi. Kırboğa, Suriye'de yaşayan Kürt, Arap, Hıristiyan, Müslüman olmak üzere her kesimden bu toplantıya katılan olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bizim amacımız daha güvenli olan bir yerde akrabalarımızı toplayarak gelecekleriyle ilgili karar vermesini sağlamaktır. Bugün bu çatı altında toplanan Suriyeli muhalif gruplar, Rakka, Haseki ve Dinezor şehirlerine bağlı Suriye'nin doğusunu oluşturan El Cezire mıntıkasından gelen ketibe başkanları, yani örgüt başkanları, komutanları, sivil toplum örgütleri, siyasiler, aydınlar, bugün bir araya geldi. Bu toplantının içinde sadece Araplar yok. Kürtler var, Hıristiyanlar, Ermeniler, Süryaniler, Şiiler de var. Yani Suriye'nin bütünlüğünü isteyen tüm insanlar, bir fikir birliği için buradalar. Şanlıurfa'da 2 gün sürecek müzakereler sonucunda ortak bir bildiri yayınlanarak görüş bildirilecektir."


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star