Ana Sayfa Röportajlar Suriyeli Mülteciler Yürek Dağladı (Foto_Galeri_VİDEO)

Suriyeli Mülteciler Yürek Dağladı (Foto_Galeri_VİDEO)

Suriye’de yaşanan iç karışıklıktan canlarını kurtarmak için Türkiye’ye akın eden mültecilerden bir kısmı yaya olarak Suriye sınırını geçip geldikleri Şanlıurfa’da perişan halde hayata tutunmaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi 16:54
Suriyeli Mülteciler Yürek Dağladı (Foto_Galeri_VİDEO)

Önceki gün Suriye lideri Esed’e bağlı güçlerin köylerine saldırması ile canlarını kurtarmak için Suriye sınırının olduğu mayınlı ve tel örgülü arazilerden geçerek yaya olarak Şanlıurfa’ya gelen Kürt kökenli Sur iye’li mültecilerin durumu görenlerin yüreklerini dağladı.

Urfa Haber’den Ahin Güneş’in ulaştığı bir grup mültecinin durumu görenlerin gözyaşlarına boğulmasına neden oldu. Beraberinde duyarlı vatandaşlardan temin ettiği yardım malzemesi ile Şanlıurfa merkeze bağlı Yenice bölgesine giden Ahin Güneş, 30’u çocuk,10’u kadın ile 8 erkekten oluşan ve inşaat halindeki bir evin bodrumuna sığan mültecilerle görüştü.

Kapısı, penceresi, elektriği ve hiç bir şeyleri olmayan inşaata sığınan mültecilerle görüşen Urfa Haber’den Ahin Güneş ve Tahir Coşandal gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamadılar.

Suriye’den Esed rejiminden kaçtıklarını dile getiren mülteciler, çocukların ayağında ayakkabı, üstlerinde yağmurdan koruncak hiç bir şeylerinin olmadığını ifade ederek, yetkililerin kendileri ile ilgilenmediğini dile getirdiler.

Suriye’nin Halep şehrine bağlı Ciribis köyünden olduklarını sadece Arapça ve Kürtçe bildiklerini dile getiren mültecilerin içerisinde Esed’e bağlı askerlerin saldırısında yaralanan ve kendi imkânları ile yarasına dikiş atılan bir yaralı da bulunuyor.

Yenice semtinde bir inşaatın bodrum katına sığınan ve çamur içinde barınmaya çalışan Mültecilerden İsa Ali isimli mülteci Urfa Haber’den Ahin Güneş’e Kürtçe yaptığı açıklamada:

“Bir hafta önce Esed’e bağlı askerler köyümüzde direnişçiler olduğu gerekçesi ile tank ve helikopterlerle saldırdı. Saldırıda çok sayıda köyümüzden insan hayatını kaybetti. Saldırının bir ara kesilmesinden faydalanarak komşularımızdan bazıları ile bir araya gelerek, saldırıda ailesini kaybeden çocukları da yanımıza alarak Türkiye’ye kaçtık. Esed’e bağlı güçler karayollarını kontrol altında tuttuğu için onlara yakalanmamak için, yaya olarak sınır bölgesine tarlalardan, mayınlı ve tel örgülü sınırı aşarak geldik. Köyümüzden buraya beş günlük bir yürüyüşten sonra geçtik. Türkiye tarafında yakalananların Esed güçlerine teslim edileceği korkusu ile kimseye ulaşamadık. Buraya vardığımızda bu inşaatı bulduk ve altta 3 odası bulunan bodrum katına sığındık. Köyden kaçarken yanımızda saldırıda yaralanan bir köylümüzün yanı sıra bir iki güne kadar doğum yapacak hamile kadın da var. Kaldığımız bu yerin ne kapısı ne penceresi var. Ne yiyecek bir şeyimiz var. Ne üzerimize örteceğimiz bir yorgan ne de üzerinde yatabileceğimiz soğuktan korunacağımız hiçbir şeyimiz yok. Türkiye devletine güveniyoruz. Biz burada sersefil perişan haldeyiz. 3 odalı bu bodrum katında 30 çocuk, 10 kadın, 8 erkek barınmaya çalışıyoruz. Çocukların ayağında ayakkabı ile yok. Lütfen bize yardım elini uzatsınlar” dedi.

Görüşme sonrasında Urfa Haber’den Ahin Güneş duyarlı vatandaşlar vasıtası ve kendi imkânları ile sağladığı gıda, giyim, ayakkabı ve battaniyeden oluşan yardım malzemelerini beraberinde götürdüğü duyarlı vatandaşlar aracılığı ile mültecilere dağıttılar. Ahin Güneş ve beraberindeki duyarlı vatandaşlar tarafından, söz konusu inşaat halindeki eve yakın bir evden seyyar kablo ile mültecilerin bulunduğu bodrumu aydınlatmak için kablo çekip ampul bağlayarak, mültecilerin karanlıktan kurtulmasını sağladılar.

Suriye’den kaçarak Türkiye sığınan söz konusu mültecilerden yaklaşık 600 kadarı Şanlıurfa’daki yetkililerin ilgisizliğine rağmen, Şanlıurfa merkezdeki Yenice bölgesinde, boş durumdaki dükkân, hayvan ahırı ve inşaat halindeki evlerde sığınmaya çalışıyor.

 

İşte Mültecilerin Yürek Dağlayan O Video Görüntüleri.


 

 

 

Urfa Haber -ÖZEL


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık