Ana Sayfa Urfa Haberleri Suriyeliler Akçakale'de Tarım İşçisi Oldu

Suriyeliler Akçakale'de Tarım İşçisi Oldu

Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne sığınan 70 Suriyeli, pamuk toplayarak yaşamlarını sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2013 Perşembe 04:48
Suriyeliler Akçakale'de Tarım İşçisi Oldu

Ülkelerinden kaçan ve Akçakale Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye gelen Suriyelilerin bazıları, yakınlarının yanına veya çadır kentlere giderken, bazıları ise geçimlerini tarım işçiliği yaparak sağlıyor. Suriye'den gelen 70 kişi, Akçakale'nin Aşağıderen Köyü'ne bağlı Zınnar mezrasında Cedan Çiftçi'ye ait tarlada pamuk toplayarak geçimini sağlıyor. 70 Suriyeli, topladıkları 1 kilo pamuk karşılığında 30 kuruş kazanıyor. Savaş nedeniyle aç kaldıklarını ve bu nedenle Türkiye'ye geldiklerin belirten Suriyeli aileler, "Bizler Suriye'de savaş olduğu ve çoluk çocuk aç kaldığımız için Türkiye'ye geldik. Burada pamuk toplama işinde çalışıp ekmek parası kazanıyoruz" diye konuştu.

Arazi sahibi Cedan Çiftçi ise Suriye'den gelenlere iş ve araziye kurduğu çadırlarda barınma imkanı sağladığını ifade etti. Çiftçi, arazisinde pamuk toplayan Suriyeliler'e, Kaymakamlık tarafından belirlenen fiyat esasına göre ödeme yaptığını kaydetti.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık