Ana Sayfa Urfa Haberleri SURİYE'LİLER "BOMBALARDAN DEĞİL;AÇLIK,SUSUZLUK VE SOĞUKTAN ÖLÜYORUZ"

SURİYE'LİLER "BOMBALARDAN DEĞİL;AÇLIK,SUSUZLUK VE SOĞUKTAN ÖLÜYORUZ"

SURİYE YARDIM PLATFORMU’NUN KONUĞU ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ MAHMUT KAÇAR OLDU.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2013 Perşembe 17:22
SURİYE'LİLER

Suriye yardım platformu başkanı Osman Gerem başkanlığında yapılan Toplantıda, Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilerin durumu tartışıldı.

Platform üyesi sivil toplum kuruluşların başkanları, Suriye’de yaşayan mazlumların “biz bombalardan değil; açlıktan ölmekten korkuyoruz” konusunu tartıştılar.

 

Toplantıda,“TOKİ, sosyal konut yapsın. Zaman içersinde ihtiyaç olduğunda da bu sosyal tesisler kullanıma hazır bulundu.” Önerisi de sunuldu.

 

Mahmut KAÇAR:

 

“Bu sosyal konutların yapılması olabilir, fakat bina içersinde, mahalle içersinde Suriyelileri kabul etmediğimizin altını çizmek istiyorum.”dedi.

Soru:

Devletler insanların sosyal hayatlarını da düzenlemek zorundadır. Biz sivil toplum kuruluşları şimdi burada toplanıyorsak; bu devletin bir yönünün eksik olduğunu gösteriyor demektir. Bu eksiklikleri tamamlamak için çalışmanız var mı? Herhangi bir çalışma yapacak mısınız?

 

Adil SARAÇ:

Bu sorunuzu ben cevaplandırayım. Devlet zekat sandığı kurmalıdır. O zaman bu sıkıntılar anında çözülür.

 

Mahmut KAÇAR:

 

Kutsal bir devlet anlayışı var. Bu tür yardımları tarihten gelen bir yetişme tarzımıza uygun olarak yapmaktayız. Devletin bu konuda alt yapısı olmadığını kabul ediyoruz.

Hazırlıklı değiliz.

Fakat sonuçta her şeyi devletten beklememek gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları her zaman var olmalı! Onların yapacakları işleri zaten devlet yapamaz.

 

Soru:

Platform olarak yapılan yardımları incelediğimizde, giyim vb gibi yardımların ağırlık olduğu görülüyor. Fakat Suriye’deki mazlum aç, susuz halk bizlerden, kumanya, çocuk maması istemektedir. Bu konuda, Şanlıurfa dışında bulunan iş adamlarımızla görüşüp yardım talep edebilir misiniz?

 

 

Mahmut KAÇAR:

İhtiyaç listesini bizimle paylaşın ne yapabiliriz bir bakalım… Milletvekili arkadaşlardan şirketi olanlardan yardım isteyebiliriz.

Soru:

Kadın sendikalarını bir araya getirerek, çalışmalarımıza destek vermenizi istiyoruz.

 

Ellerinde pasaportla Urfa’ya gelip yerleşen insanların durumu içler acısı; özellikle de Ceylanpınar’daki mülteciler daha mağdur durumdalar. Bu konuda ne yapabilirsiniz.

Suriye’ye geniş açıdan bakılması gerekiyor.  Suriyeliler “bombalardan değil; açlıktan ölmekten korkuyoruz”.diyorlar.

Akçakale’de mülteci kampında yaşayanlar, içme sularından şikayetçi. Bunun dışında Ceylanpınar ve Akçakale kampında kalanlar “bizim ülkemiz bombalanıyor, halkımız çok zor şartlar altına biz burada dua etmek için Kur’an’ı Kerim istiyoruz. Çocuklarımızı yetiştirmek için elifba ve defter kalem istiyoruz.”diyorlar.

Şanlıurfa’da yaşayan Eyübiye ve Kız İmam Hatip Okulu yanında bulunan 100 Suriyeli ailenin acilen şehir dışına çıkarılması gerekiyor. Temenni değil icraat istiyoruz.

 

 

Mahmut KAÇAR:

Harran’da çadır kent kuruyoruz. Sanırım bitmek üzere bu aileleri oraya taşıyabiliriz.

 

Beni kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star