Ana Sayfa Urfa Haberleri SURİYELİLER İÇİN CEYLANPINAR'A 20 BİN KİŞİLİK KAMP

SURİYELİLER İÇİN CEYLANPINAR'A 20 BİN KİŞİLİK KAMP

SURİYE'DE yaşanan iç karışıklığın ardından sınırı geçerek Türkiye'ye gelebilecek Suriyelilerin barınması için Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, 20 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışmalara başlandığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2012 Salı 14:29
SURİYELİLER İÇİN CEYLANPINAR'A 20 BİN KİŞİLİK KAMP
İç karışıklığın devam ettiği ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler Hatay'da kurulan çadır kentlerde kalmayı sürdürürken, Kilis'te kurulması planlanan konteyner kentin ardından Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde de 20 bin kişilik kamp kurulması için hazırlıklara başlandı.


Ceylanpınar'da bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazisine kurulacak olan kamp için altyapı çalışmalarına başlandığı öğrenildi. Suriye ile en uzun sınır hattına sahip olan Şanlıurfa'da kurulacak kampın niteliği ve özelliklerine ilişkin bilgiler gizli tutulurken, kampın kurulacağı TİGEM arazisine ziyaretçi giriş ve çıkışının da yasaklandığı kaydedildi.


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Suriyeliler için TİGEM arazisine kamp kurulmasına ilişkin hazırlıkları doğrulayıp, detaylarına ilişkin açıklama yapmadı.

DÜNYANIN SAYILI TARIM İŞLETMELERİNDEN

TİGEM'in Suriye sınırındaki Ceylanpınar İşletmesi 1 milyon 761 bin 261 dekarlık arazisiyle Türkiye'nin en büyüğü olmanın yanı sıra dünyanın da en büyük tarım işletmeleri arasında gösteriliyor. 984 bin 399 dekarlık bölümünün ekim alanı olarak kullanıldığı arazide, göçerler olarak adlandırılan binlerce kişi kurdukları küme evlerde yaşamlarını hayvancılık yaparak sürdürüyor.(DHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star