Ana Sayfa Urfa Haberleri Suriyeliler İçin 'Kutlu Doğum' etkinliği..

Suriyeliler İçin 'Kutlu Doğum' etkinliği..

Akçakale'de, ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in barındığı Süleyman Şah Konaklama Tesisi'nde 'Kutlu Doğum' etkinliği düzenlendi.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 03:21
Suriyeliler İçin 'Kutlu Doğum' etkinliği..

Kutlu Doğum Haftası etkinliğine; Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat'ın yanı sıra, kamp yönetimi, daire amirleri ve Suriyeli sığınmacılar katıldı. Program, İstiklal Marşı'nın veSuriye Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İki sunucunun tercümanlık yaptığı programda, hem Suriyelilere, hem de Türklere hitapta bulunuldu.

Kaymakam Fırat yaptığı açılış konuşmasında, "Şunu belirtmek isterim ki Suriye'deki bu durum, bizleri ve İslam ülkelerini derinden üzmüştür. Ancak her ne pahasına olursa olsun bizler sizlerin yanındayız. Ülkenizdeki bu sıkıntının bir an evvel bitmesi için dua ediyoruz. Gerçek kardeşliğin ırkla değil dinle, İslam'la olacağına inanıyoruz. Türkiye'de her sene Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlatmış olduğu bir kutlamayla, bizler de Nisan ayı 14 ile 20 tarihleri arası Peygamberimizi anıyoruz. O bize kardeşliği, paylaşmayı, vefayı, mazluma sahip çıkmayı öğretmiştir. O'nun getirdiği yüce öğretiler insanlığa ışık saçarak, günümüze kadar bu ışığı bizleri aydınlatmıştır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, iki Suriyeli genç şairin okuduğu duygu yüklü şiirler, mülteciler tarafından uzun uzun alkışlandı. Şiirlerin okunmasının ardından Suriyeli alimlerden ve kanaat önderlerinden Şeyh Tirat, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Konuşmalarında Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hayatından kesitler sunan Suriyeli alim, "Birbirimize sahip çıkmak ve yeniden kardeş olmak için, onun bizlere tavsiye ettiği öğretileri dinlemeli ve ondan örnekler almalıyız" dedi.

Çadır kentte düzenlenen etkinlikte, ilahiler eşliğinde semazen gösteriminden sonra, hep birlikte Suriye'deki zulmün sona ermesi için dua edildi. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle, çadır kentte tatlı da ikram edildi.

 

 

 

İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık