Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Suriyelilerin Ülkelerinden Uzakta Bayram Hazırlıkları

Suriyelilerin Ülkelerinden Uzakta Bayram Hazırlıkları

Çadır kentte kalan 200 bini aşkın Suriyeli ile kamp dışında kalan 300 bin olmak üzere 500 bini aşkın Suriyeli sığınmacı, Ramazan Bayramı'na Türkiye'de giriyor.

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2013 Salı 03:39
Suriyelilerin Ülkelerinden Uzakta Bayram Hazırlıkları

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Hatay'da 5,Şanlıurfa'da 3, Gaziantep'te 4, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Mardin,Malatya ve Adana'da 1'er olmak üzere toplam 15 çadırkent ile Kilis'te 2, Şanlıurfa,Malatya ve Gaziantep'te 1'er olmak üzere toplam 5 adet konteyner kentte 202 bin Suriyeli bulunuyor. Kamp dışında ise 300 bini aşkın Suriyeli çeşitli şehirlerde kalırken, resmi verilere göre sığınmacı sayısı 500 bini aştı.

Suriye'de savaşın 3'üncü yılına girmesiyle birlikte birçok Suriyeli, Türkiye'de 5'inci bayramını geçirecek. Kamplarda kalan Suriyelilerin bazıları 2 Ramazan 2 Kurban Bayramı geçirirken, Ramazan Bayramı ile birlikte 5'inci bayramını geçirecek Suriyelilerin bulunduğu öğrenildi.

Kilis'in Öncüpınar ile Elbeyli konteyner kentinde kalan Suriyeliler de, Bayramhazırlıklarına başladı. Konteyner kent içerisinde kurulan stantlardan giysi alışverişi yapan Suriyeliler, gıda ve temel ihtiyaç malzemelerini de konteyner kentlerde kurulan marketlerden temin ediyor.

Suriyeliler, ülkelerinden uzak bir şekilde Ramazan Bayramı'na girmenin hüznünü yaşadıklarını belirterek, "Türkiye'ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz. Burada bizleri misafir ediyorsunuz. Allah'a şükür vatan hasretimiz dışında hiçbir sıkıntımız yok. Suriye'ye barış ve huzur gelmesini istiyoruz. Bir an önce Beşşar Esad'ın devrilerek yerine demokratik bir ülke kurulmasını istiyoruz. Kilis'te konteyner kentte kalan Suriyelilerin bütün ihtiyacı Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanıyor. Herkesin bayramını kutluyoruz" dedi.

Konteyner kentte Suriyelilere yönelik temel ihtiyaç malzemesi satanlar ise, işlerindeBayram nedeniyle bir artış yaşandığını, fiyatların ucuz olduğunu ve Kilis merkezi ile aynı fiyattan sattıklarını ifade etti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık