Ana Sayfa Dünya Suriye'ye Askeri Müdahale Masada

Suriye'ye Askeri Müdahale Masada

Fransa ve İngiltere, 27 aydır iç savaşın yaşandığı Suriye'de "birden çok kez ve belirli yerlerde" sinir gazı sarinin kullanıldığını doğruladı.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2013 Çarşamba 12:40
Suriye'ye Askeri Müdahale Masada

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, bazıları Le Monde gazetesi muhabirleri tarafındanSuriye'den getirilen örneklerin incelendiğini ve yapılan testlerde sarin gazına rastlandığını açıkladı.

France 2 TV Kanalı'na açıklama yapan Fabius, "Suriye rejimi ile müttefiklerinin" en az bir kez kimsayal silah kullanarak saldırı düzenlediğine hiçbir şüphe olmadığını belirtti. Fabius, "Saldırıdan insanların öldüğü ana kadar süreci takip edenler, aldıkları örnekleri gönderdi. Bu örnekler analiz edildi. Belirlenen sınırın aşıldığı açık. Gazın üretildiği ya da depolandığı yere askeri müdahale dahil olmak üzere tüm seçenekler masada" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Suriye'den alınan örneklerin hükümete ait bir laboratuvarda test edildiğini ve sarin gazına rastlandığını doğruladı. Söz konusu örneklerin nereden ya da ne zaman alındığını açıklamayan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, kimyasal silahlarda çok sayıda farklı kimyasal maddenin kullanıldığını, bunlardan bazının sarin içerdiğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Fransa'nın yayımladığı raporun Amerikan yönetiminin kendi bulgularıyla tutarlı olduğuna işaret etti. Carney, toksik maddelerin kullanımından kimin sorumlu olduğunun ortaya çıkarılması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkati çekti. Dünyanın en büyük kimyasal silah cephaneliklerinden birine sahip olduğu sanılan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Birleşmiş Milletler araştırmacılarının ülkeye girişine izin vermiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ABD'den Peşmerge Güçlerine Destek

ABD'den Peşmerge Güçlerine Destek

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık