Ana Sayfa Güncel Suriye'ye hava saldırısı çağrısı

Suriye'ye hava saldırısı çağrısı

ABD Kongresi'ndeki etkin senatörlerden John McCain, Suriye'ye hava saldırısı düzenlenmesine yönelik uluslararası bir çabaya öncülük etmesi için ABD'ye çağrıda bulundu.

Giriş Tarihi: 6 Mart 2012 Salı 01:21
Suriye'ye hava saldırısı çağrısı
ABD'de 2008 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Partinin adayı olan Arizona Senatörü McCain, ABD Başkanı Barack Obama'yı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve kendi halkına karşı uyguladığı şiddete karşı çok yumuşak kalmakla eleştirdi.


Senato Silahlı Hizmetler Komitesinin de kıdemli Cumhuriyetçi üyesi olan McCain, Senato'da yaptığı açıklamada, Suriye hükümetinin silahsız sivillere karşı giriştiği katliamın muhtemelen savaş suçları kapsamına girdiğini belirterek, ABD ile ya da ABD'siz, Suriye'nin bölgedeki komşularının askeri müdahalede bulunacağını öne sürdü.


ABD'nin, Esad'ı ve yandaşlarını devre dışı bırakmak için ahlaki ve stratejik yükümlülüğü bulunduğunu ifade eden McCain, ''Bunu yapmanın en gerçekçi yolu, yabancı hava gücüyle olur. ABD, Esad güçlerine karşı hava saldırıları yoluyla Suriye'deki, özellikle de ülkenin kuzeyindeki kilit yerleşim merkezlerini korumaya yönelik bir uluslararası çabaya öncülük etmeli'' dedi.


Suriye'ye karşı askeri adım atmanın zamanının geldiğini ve ABD'nin doğrudan bir askeri eyleme öncülük etmesi gerektiğini savunan McCain, ''Başkan Obama, Esad'ın başladığı işi bitirmesine hiçbir şartta izin verilmeyeceğini çok net olarak ilan etmeli'' ifadesini kullandı.


McCain, Obama yönetiminin, bunu yapmak için ABD'nin hava gücünün tüm ağırlığını kullanmaya hazır olduğunu da yine çok açık biçimde ortaya koyması gerektiğini sözlerine ekledi.


Senatör McCain, Suriye'ye karşı hava saldırısı düzenlenmesi çağrısında bulunan ilk Kongre üyesi oldu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star