Ana Sayfa Dünya Suriye'ye Uzanan Kardeşlik Bağı

Suriye'ye Uzanan Kardeşlik Bağı

Geçtiğimiz aylarda yapılan protokol ile kardeş şehir olan Antakya ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa projelere imza atıyor.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2011 Cumartesi 11:39
Suriye'ye Uzanan Kardeşlik Bağı
(GAPHA)-Bir heyet ile birlikte Antakya'ya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş tarafından şehrimizde misafir edildi.
Bursa Büyükşehir ve Antakya Belediyesi'nin tarihi mekânlarının restorasyonu konusunda ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında heyet, Hürriyet ve Kurtuluş Caddesi, Kırk Asırlık Türk Yurdu, Çankaya ve Örnek Sokaklarda incelemelerde bulundu.
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, konuk heyete kentte gerçekleştirilen hizmetlerle ilgili bilgiler verirken, misafirlerine Antakya'nın tarihi ve turistik mekânlarını gezdirdi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve beraberindeki heyet Belediye Başkanı Savaş'ın nezaretinde Habib-i Neccar Cami, Suveyka, ve Uzun Çarşı'yı gezdiler.
Heyet daha sonra Bursa'dan getirdikleri insani yardım malzemelerini teslim etmek üzere Altınözü ve Yayladağı ilçesi sınırında bulunan Suriyeli mülteciler kampını ziyaret ettiler.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe burada yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin ne kadar büyük bir ülke olduğunun gururunu yaşadık. İnsanlık paylaşmaktır. Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmanın mutluluğunu yaşadık" dedi. Suriye'de yaşanan olayların faturasını ağır bir bedelle ödeyerek, evlerini ve topraklarını bırakarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere karşı kayıtsız kalamayacaklarını dile getiren Başkan Altepe, kardeş şehrimiz Antakya ile birlikte bir nebze de olsa yaraları sarmak için bölgeye yardım eli uzattıklarını kaydetti.
Konuk Belediye Başkanı Recep Altepe ve beraberindeki heyetin Antakya'ya yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş Savaş, kardeş şehrimiz Bursa'nın Altınözü ve Yayladağı sınırları dahilinde Kızılay çadırlarında misafir edilen Suriyeli vatandaşlara yaptıkları yardım ve psikolojik destekten ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür etti.
Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe ve beraberindeki heyet, Antakya Belediyesi'ni ziyaret etti. Başkan Altepe burada konuk şeref defterini imzaladı ve ortaklaşa yürütülen projelerle ilgili Başkan Savaş'la fikir alışverişinde bulundu.
Başkan Savaş, Bursa ve Antakya şehirlerinde tarih fışkırdığını ifade ederek, "Biri Osmanlının önemli başkentlerinden biri, bir tanesi de 7500 yıllık bilinen geçmişi ve önemli bir misyonu olan tarih, kültür, medeniyet birikimi üst seviyelerde ortadoğu'nun tam ortasında olan şehirdir. Kentimizi geleceğe taşımada birlikte ortak tavır ve hareketle uğraş vermekteyiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi sokak iyileştirmelerinde bu kadar yıllık tecrübelerini bizimle paylaşma imkanı buldular. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çalışmalar ve yardımlardan dolayı Başkan Recep Altepe ve beraberindeki heyete teşekkür ediyorum" dedi.
Ziyarette Başkan Savaş, Başkan Altepe'ye üzerinde Antakya'nın simgeleri olan Çan- Ezan-Hazan'ın yer aldığı plaket ile yöremize ait çeşitli hediyeler sundu. Konuk Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Başkan Savaş'a üzerinde Bursa'nın ünlü Yeşil Türbesi'nin simgesi bulunan plaket sundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık